Komentarze (78)

Mazurek staropolski zwany królewskim

W okresie przedświątecznym lubię wyciągać starsze książki z przepisami i piec… Mazurek staropolski zwany królewskim to jeden z najbardziej luksusowych mazurków. Bogaty w najlepsze masło, migdały, owoce zanurzone w konfiturze; od razu wiadomo, skąd jego nazwa. Warto sprobować ciasta kruchego z dodatkiem ugotowanych żółtek, to tylko trochę więcej pracy przy mazurku, ale niesamowity efekt kruchości. Mazurek królewski to wyjątkowy smak i dekoracja wielkanocnego stołu. Nie zawiedziecie się :-).

Składniki na kruche ciasto:

  • 350 g masła
  • 120 g cukru pudru
  • 120 g obranych i drobniutko posiekanych (nie mielonych!) migdałów
  • skórka otarta z 1 cytryny
  • 370 g mąki pszennej
  • 4 ugotowane i przetarte przez sitko żółtka
  • 1 surowe żółtko
  • szczypta soli

Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej. 4 jajka zagotować, wyjąć z nich żółtka i przetrzeć przez sitko.

Masło i cukier umieścić w misie miksera i utrzeć do powstania jasnej i puszystej masy maślanej. Dodać pozostałe składniki i zmiksować dokładnie, do połączenia. Zagniecione ciasto przełożyć do naczynia, przykryć folią spożywczą i schłodzić w lodówce przynajmniej przez 2 godziny.

Formę o wymiarach 23 x 33 cm wysmarować masłem i wyłożyć papierem do pieczenia. 2/3 schłodzonego ciasta rozwałkować i wyłożyć na wymiar blachy. Z pozostałego ciasta wykonać wałeczki grubości ołówka i ułożyć z nich na kruchym spodzie ukośną kratkę. Ponownie schłodzić w lodówce – ciasto powinno być twarde przed pieczeniem. Przed samym pieczeniem można posmarować dodatkowym rozmąconym jajkiem (ja to pominęłam).

Piec w temperaturze 180ºC (piekłam z termoobiegiem, pierwsze kilka minut w temperaturze 190ºC) przez około 20 minut lub do złotego, wypieczonego koloru. Wyjąć, wystudzić.

Ponadto:

  • dobrze odsączone konfitury: wiśnie, czereśnie, truskawki, jeżyny, płatki róży (dowolnie)

W zagłębienia w mazurku wyłożyć konfiturę odsączoną z soku.

Lukier cytrynowy:

  • 100 g cukru pudru
  • 2 łyżki świeżo wyciśniętego soku z cytryny

Składniki umieścić w miseczce i rozetrzeć grzbietem łyżki. Gęstość lukru regulować dodatkiem soku z cytryny lub cukru. Mazurek staropolski zwany królewskim polukrować.

Smacznego :-).

Mazurek staropolski zwany królewskim

Mazurek staropolski zwany królewskim

Mazurek staropolski zwany królewskim

Źródło przepisu – 'W staropolskiej kuchni i przy polskim stole’ Maria Lemnis, Henryk Vitry.

Przeglądaj wpisy po składnikach:
Dziękuję za zamieszczenie komentarza.

Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.

Autorka bloga

Opublikowano 78 komentarzy
Szukaj w komentarzach: