W okresie przedświątecznym lubię wyciągać starsze książki z przepisami i piec… Mazurek staropolski zwany królewskim to jeden z najbardziej luksusowych mazurków. Bogaty w najlepsze masło, migdały, owoce zanurzone w konfiturze; od razu wiadomo, skąd jego nazwa. Warto sprobować ciasta kruchego z dodatkiem ugotowanych żółtek, to tylko trochę więcej pracy przy mazurku, ale niesamowity efekt kruchości. Mazurek królewski to wyjątkowy smak i dekoracja wielkanocnego stołu. Nie zawiedziecie się :-).
Składniki na kruche ciasto:
- 350 g masła
- 120 g cukru pudru
- 120 g obranych i drobniutko posiekanych (nie mielonych!) migdałów
- skórka otarta z 1 cytryny
- 370 g mąki pszennej
- 4 ugotowane i przetarte przez sitko żółtka
- 1 surowe żółtko
- szczypta soli
Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej. 4 jajka zagotować, wyjąć z nich żółtka i przetrzeć przez sitko.
Masło i cukier umieścić w misie miksera i utrzeć do powstania jasnej i puszystej masy maślanej. Dodać pozostałe składniki i zmiksować dokładnie, do połączenia. Zagniecione ciasto przełożyć do naczynia, przykryć folią spożywczą i schłodzić w lodówce przynajmniej przez 2 godziny.
Formę o wymiarach 23 x 33 cm wysmarować masłem i wyłożyć papierem do pieczenia. 2/3 schłodzonego ciasta rozwałkować i wyłożyć na wymiar blachy. Z pozostałego ciasta wykonać wałeczki grubości ołówka i ułożyć z nich na kruchym spodzie ukośną kratkę. Ponownie schłodzić w lodówce – ciasto powinno być twarde przed pieczeniem. Przed samym pieczeniem można posmarować dodatkowym rozmąconym jajkiem (ja to pominęłam).
Piec w temperaturze 180ºC (piekłam z termoobiegiem, pierwsze kilka minut w temperaturze 190ºC) przez około 20 minut lub do złotego, wypieczonego koloru. Wyjąć, wystudzić.
Ponadto:
- dobrze odsączone konfitury: wiśnie, czereśnie, truskawki, jeżyny, płatki róży (dowolnie)
W zagłębienia w mazurku wyłożyć konfiturę odsączoną z soku.
Lukier cytrynowy:
- 100 g cukru pudru
- 2 łyżki świeżo wyciśniętego soku z cytryny
Składniki umieścić w miseczce i rozetrzeć grzbietem łyżki. Gęstość lukru regulować dodatkiem soku z cytryny lub cukru. Mazurek staropolski zwany królewskim polukrować.
Smacznego :-).
Źródło przepisu – 'W staropolskiej kuchni i przy polskim stole’ Maria Lemnis, Henryk Vitry.
Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.
Autorka bloga