Cynamonowe drożdżówki ze śliwkami – ślimaczki z dodatkiem śliwek węgierek i otartej skórki z pomarańczy, która zadbała o prawdziwie świąteczną nutę smakową ;). Rewelacyjne. Pieczone w odległościach od siebie, soczyste, suto polukrowane, długo zachowujące świeżość. Polecam do wypróbowania!
Składniki na 12 drożdżówek:
- 540 g mąki pszennej
- 80 g drobnego cukru do wypieków
- 3/4 łyżeczki soli
- 10 g suchych drożdży lub 20 g drożdży świeżych
- 75 g masła, roztopionego
- 250 ml mleka
- 2 duże jajka
Mąkę pszenną wymieszać z suchymi drożdżami (ze świeżymi najpierw zrobić rozczyn). Dodać resztę składników i wyrobić, pod koniec dodając roztopiony tłuszcz. Wyrobić ciasto, odpowiednio długo, by było miękkie i elastyczne. Uformować z niego kulę, włożyć do oprószonej mąką miski, odstawić w ciepłe miejsce, przykryte ręczniczkiem kuchennym, do podwojenia objętości (zajmie to około 1,5 godziny).
Po tym czasie ciasto rozwałkować na prostokąt o wymiarach 40 x 50 cm, delikatnie podsypując mąką stolnicę i wałek, by ciasto się nie kleiło.
Przygotowany prostokąt posmarować roztopionym masłem, posypać cynamonowym cukrem a na wierzch wysypać kawałeczki śliwek. Następnie zwinąć ściśle wzdłuż krótszego boku, na kształt rolady. Ostrym nożem pokroić na mniej więcej 3 – 3,5 cm kawałki* (podzielić na równe 12 części). Ułożyć je na dwóch blaszkach w sporych odległościach od siebie (wyłożonych uprzednio papierem do pieczenia). Przykryć ręczniczkiem kuchennym, odstawić na około 30 minut do ponownego wyrośnięcia (powinny podwoić objętość).
Wyrośnięte drożdżówki ze śliwkami wstawić do piekarnika rozgrzanego do 180ºC i piec około 20 minut (piekłam z termoobiegiem, ale można i bez niego). Wyjąć, przestudzić. Lekko ciepłe bułeczki polukrować.
Nadzienie śliwkowo – cynamonowe:
- 40 g masła
- 100 g miałkiego brązowego cukru
- 2 łyżki zmielonego cynamonu
- 500 g śliwek np. węgierek
- skórka otarta z 1 pomarańczy
- 1 łyżka skrobi ziemniaczanej
Masło roztopić, lekko przestudzić. Brązowy cukier wymieszać z cynamonem, odłożyć. Śliwki odpestkować i pokroić w grubsze plasterki, wymieszać ze skórką pomarańczy, oprószyć skrobią, wymieszać i odłożyć.
Ponadto:
- 1 szklanka cukru pudru
- 3 łyżki wrzątku
Z cukru i wrzątku utrzeć lukier – grzbietem łyżki lub w mikserze. Konsystencję lukru należy regulować dodatkiem wody – jeśli jest zbyt gęsty dolać wody, jeśli zbyt rzadki – dodać cukru pudru. Ilość lukru można zwiększyć.
Metoda dla maszynistów:
Wszystkie składniki umieścić w maszynie według kolejności: płynne, sypkie, na końcu suche drożdże. Nastawić program do wyrabiania i wyrastania ciasta 'dough’. Po skończeniu programu (1,5 h), ciasto wyjąć, krótko wyrobić. Dalej postępować według powyższego przepisu.
* Dobrym patentem jest również użycie kawałka nitki, którą układamy pod zwiniętym ciastem i zaciskamy na cieście, przekrajając je.
Smacznego :-).
Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.
Autorka bloga