Pyszne pierniczki bezglutenowe to w tym przypadku pierniczki owsiane – upieczone na mące powstałej ze zmielenia płatków owsianych. Nie musicie się specjalnie zaopatrywać w mieszankę mąk bezglutenowych, a płatki owsiane prawdopodobnie macie w szafce kuchennej ;). Pierniczki owsiane są o pięknej, rustykalnej „korkowej” strukturze i jak przystało na prawdziwe pierniczki na dużej ilości miodu. Pierniczki bezglutenowe są miękkie od razu po upieczeniu, ale przechowywane w puszce z kawałkiem jabłka będą jeszcze bardziej rozpływały się w ustach :).
*Uwaga: pierniczki są bezglutenowe pod warunkiem użycia bezglutenowych płatków owsianych, czyli płatków owsianych nie zanieczyszczonych glutenem oraz przyprawy korzennej bez dodatku mąki pszennej (np. domowej przyprawy do piernika).
Pierniczki bezglutenowe – składniki na 40 sztuk:
- 250 g płatków owsianych*
- 120 g miodu
- 60 g masła
- 1 duże jajko
- 50 g cukru pudru
- 2 łyżeczki przyprawy korzennej do piernika*
- pół łyżeczki sody oczyszczonej
Dodatkowo:
- 20 g skrobi ziemniaczanej
- skrobia ziemniaczana do podsypywania
Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej.
Płatki owsiane umieścić w misie malaksera i zmielić do otrzymania mąki owsianej. W przepisie można też wykorzystać gotową mąkę owsianą.
W garnuszku umieścić miód i masło, podgrzać, do roztopienia się masła (i miodu, jeśli nie był płynny) i wymieszać. Odstawić do lekkiego przestudzenia (mieszanka powinna jednak pozostać płynna). Do przestudzonej mieszanki dodać mąkę owsianą, jajko, cukier puder, przyprawę do piernika i sodę oczyszczoną. Zmiksować do otrzymania gładkiej masy pierniczkowej. Umieścić w lodówce na 1 – 3 godziny (początkowo ciasto pierniczkowe jest rzadkie, ale spokojnie – po umieszczeniu w lodówce masło i miód gęstnieją, a płatki owsiane chłoną płyny; im dłużej ciasto jest przechowywane w lodówce tym bardziej gęste i łatwiejsze później do wałkowania, wymaga też dodania mniejszej ilości skrobi ziemniaczanej).
Po tym czasie do masy dodać skrobię ziemniaczaną i wyrobić. Ciasto pierniczkowe rozwałkować na blacie kuchennym lub stolnicy na grubość około 5 mm (podsypując skrobią ziemniaczaną) i wykrawać dowolne kształty pierniczków. Po wycięciu pierniczków skrawki ciasta ponownie połączyć, rozwałkować i wykrawać pierniczki, aż do zużycia całego ciasta. Układać na blaszkach wyłożonych papierem do pieczenia w odstępach od siebie.
Pierniczki bezglutenowe piec w temperaturze 170°C przez około 10 minut. Wyjąć i wystudzić na metalowej kratce. Dowolnie ozdobić np. polukrować.
Składniki na lukier:
- 1 szklanka cukru pudru
- 3 łyżki gorącej wody
Cukier rozprowadzić z wodą grzbietem łyżki do otrzymania płynnej konsystencji. Gęstość lukru regulować dodatkiem dodatkowego cukru pudru lub wody.
A na wszelki wypadek… co zrobić, by pierniczki zmiękły?
By pierniczki zmiękły potrzebują pochłonąć odpowiednią dawkę wilgoci np. z powietrza lub owoców. Wtedy będą rozpływały się w ustach! Ułóż pierniczki (jeszcze przed pokrywaniem czekoladą) na kratce i przenieś do pomieszczenia o wysokiej wilgotności, uchyl okno podczas deszczu. Jeśli u Ciebie w domu jest dość sucho, schowaj pierniczki do szczelnej puszki z kawałkami obranych jabłek lub z kromką chleba. Jabłka wymieniaj co parę dni, by nie zaczęły pleśnieć. Pierniczki będą chłonęły wilgoć z owoców.
Smacznego!
Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.
Autorka bloga