Komentarze (54)
Babka majonezowa

Babka majonezowa jest popularna i znana, a dziś już nikt się nie dziwi, że do ciasta dodajemy majonez ;). Babka mocno wyrasta, jest lekka, delikatna i puszysta. Aromatyzowana naturalnie skórką z cytryny, ale możecie ją wykonać w dowolnym smaku dodając do ciasta swoje ulubione ekstrakty lub skórkę z innych cytrusów. Polecam!

Wypróbuj także moje inne przepisy na BABKI.

Babka majonezowa – składniki:

  • 4 duże jajka
  • 180 g drobnego cukru do wypieków
  • 110 g (pół szklanki) majonezu
  • 80 g mąki pszennej
  • 90 g skrobi ziemniaczanej
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
  • skórka otarta z 1 dużej cytryny lub z 2 małych

Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej.

Do misy miksera wbić jajka (w całości) i wsypać cukier. Ubijać (końcówkami miksera do ubijania piany z białek) na najwyższych obrotach miksera do momentu uzyskania jasnej, puszystej piany, która nawet potroi swoją objętość. Mikserem planetarnym masa jajeczna powinna być ubijana od 7 – 10 minut, mikserem ręcznym od 10 – 15 minut. Piana podnoszona na mieszadle miksera powinna opadać lekko w postaci wstążki na resztę ciasta i pozostawać na jej powierzchni przez kilka dobrych sekund. Dodawać stopniowo majonez, łyżka po łyżce, cały czas ubijając na wysokich obrotach miksera. Dodać skórkę otartą z cytryny i ubić. Bezpośrednio do ubitych składników przesiać mąkę pszenną ze skrobią ziemniaczaną i proszkiem do pieczenia. Wymieszać delikatnie szpatułką tylko do połączenia się składników, nie dłużej.

Formę o pojemności około 2,1 litra wysmarować masłem i oprószyć mąką pszenną; nadmiar mąki strzepać. Przelać do niej ciasto.

Piec w temperaturze 170ºC, najlepiej bez termoobiegu, przez 45 – 50 minut lub do tzw. suchego patyczka. Wyjąć, chwilę przestudzić w formie a następnie przełożyć na paterę i wystudzić do końca. Dowolnie udekorować.

Babka majonezowa może być przechowywana do 7 dni w temperaturze pokojowej w pojemniku na ciasto.

Smacznego!

Babka majonezowa

 

Babka majonezowa

Źródło inspiracji – ciastkożercy.pl

Przeglądaj wpisy po składnikach:
Dziękuję za zamieszczenie komentarza.

Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.

Autorka bloga

Opublikowano 54 komentarzy
Szukaj w komentarzach: