Komentarze (73)

bezowe bałwanki

Całkiem luźna i wesoła propozycja świąteczna. Słodkie, bożonarodzeniowe beziki upieczone w kształcie sympatycznych bałwanków. Zabawa z masą bezową daje tak naprawdę nieograniczone możliwości: można tworzyć płatki śniegu, renifery czy Mikołaje… Najwięcej pracy jest zawsze przy dekorowaniu upieczonych już bezów, dlatego pracę warto rozłożyć na dwa dni. Lukier, który nam pozostanie z ozdabiania można wykorzystać do dekorowania świątecznych pierniczków lub innych drobnych wypieków. Polecam!

Składniki:

  • 3 białka
  • szczypta soli
  • 160 g drobnego cukru do wypieków

Białka dokładnie oddzielić od żółtek. Umieścić je w misie miksera, dodać szczyptę soli i ubić do otrzymania sztywnej piany. Następnie, cały czas ubijając, dodawać partiami cukier, powoli – łyżka po łyżce, ubijając po każdym dodaniu. Powinna powstać sztywna i błyszcząca masa bezowa.

Blachę wyłożyć papierem do pieczenia. Masę bezową przełożyć do rękawa cukierniczego z gładką końcówką. W celu uzyskania bałwanków wyciskać na blachę mniejsze koła i korpusy (połączone ze sobą), zostawiając pomiędzy bałwankami nieduże odstępy.

Piec od 45 – 60 minut w temperaturze 140ºC. Wyjąć, wystudzić.

Lukier królewski do ozdobienia bałwanków:

  • 1 białko
  • 1 szklanka cukru pudru
  • barwniki spożywcze

Białko delikatnie roztrzepać widelcem. Stopniowo dodawać cukier puder, cały czas ucierając (np. drewnianą łyżką lub mikserem). Gęstość lukru regulować cukrem pudrem (nie może być zbyt rzadki, w razie konieczności należy dosypać więcej). Lukier podzielić na kilka części, zabarwić wedle uznania. Przygotować woreczki (tyle, ile mamy kolorów), do każdego nałożyć przygotowaną masę. Odciąć rogi w woreczkach (powinien powstać mały otworek) i dekorować ostudzone bałwanki, robiąc nosy, oczy, guziki…

Smacznego :-).

Przeglądaj wpisy po składnikach:
Dziękuję za zamieszczenie komentarza.

Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.

Autorka bloga

Opublikowano 73 komentarzy
Szukaj w komentarzach: