Komentarze (268)

Bitki z makiem (baletki)

Po wczorajszym Waszym kręceniu nosem na przesłodzone ciasteczka amerykańskie 😉 proponuję Wam rodzime biszkopty z makiem przełożone dżemem – bitki vel baletki. Ja upieram się przy nazwie bitki (nie mylić z wołowymi ;P), ponieważ wychowałam się w Słupsku i tam właśnie pod taką nazwą są sprzedawane. Są pyszne, a sami wiecie, że kupne nie zawsze są idealnie świeże – trzeba trafić. Teraz możecie mieć świeżutkie w domu w każdej chwili! Nawet zaraz :-).  Przepis pochodzi ze starego notatnika mojego Dziadka, piekarza i cukiernika, musiałam tylko zmienić proporcje z 40 jaj i 2 funtów mąki, na bardziej pasujące do warunków domowych. Bardzo polecam!

Bitki z makiem (baletki)

Składniki na 2 blaszki pojedynczych ciasteczek:

  • 3 jajka, białka i żółtka osobno
  • 80 g drobnego cukru do wypieków
  • 75 g mąki pszennej
  • mak, do posypania
  • gęsty dżem lub marmolada, do przełożenia

Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej. Mąkę przesiać, odłożyć.

Białka oddzielić od żółtek. Białka umieścić w misie miksera i ubić na sztywną pianę. Powoli i stopniowo dodawać cukier, łyżka po łyżce (jak przy bezach – nie można wsypać cukru na jeden raz) i ubijać. Do ubitej masy bezowej dodać żółtka, ubić.  Wsypywać powoli przesianą mąkę i delikatnie (naprawdę bardzo delikatnie) wymieszać przy pomocy szpatułki.

Ciasto przełożyć do rękawa cukierniczego z okragłą tylką o szerokości 1 cm i wykładać na blachę (wyłożoną wcześniej papierem do pieczenia) nieduże krążki, pozostawiając odstępy między ciastkami. Przed samym pieczeniem posypać makiem.

Piec w temperaturze 180ºC przez około 10 minut, aż będą lekko złote. Często piekę je na macie teflonowej, której nie trzeba niczym smarować, ciastka idealnie odchodzą po upieczeniu.

Wystudzić, przełożyć dżemem.

Ważne: białka niedokładnie ubite lub mało delikatnie wymieszana masa jajeczna z mąką zaowocuje płaskimi i rozlewającymi się na blaszce ciasteczkami (zniszczą się pęcherzyki powietrza); płaskie będą również, jeśli blacha z ciastkami będzie czekać na upieczenie pierwszej, należy piec obie na jeden raz (z termoobiegiem).

Smacznego :-).

Bitki z makiem (baletki)

Bitki z makiem (baletki)

Przeglądaj wpisy po składnikach:
Dziękuję za zamieszczenie komentarza.

Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.

Autorka bloga

Opublikowano 268 komentarzy
Szukaj w komentarzach: