Komentarze (211)

Brioche

Brioche jest rodzajem francuskiego pieczywa, pieczonym w postaci charakterystycznych bułeczek powstałych ze złączenia dwóch kulek: mniejszej i większej, warkoczy czy nawet bochenków. Idealna na śniadanie, mocno pachnąca, żółciutka, maślana, tylko lekko słodka. Bardzo mocno puchata i delikatna… Polecam!

Brioche – składniki na 2 bochenki:

  • 375 g mąki pszennej chlebowej
  • 50 g drobnego cukru do wypieków
  • 7 g (saszetka) drożdży suchych lub 14 g drożdży świeżych
  • 1 łyżeczka soli
  • 100 ml mleka
  • 3 duże jajka
  • 175 g masła, w temperaturze pokojowej

Dodatkowo:

  • 1 duże jajko, do posmarowania

Mąkę pszenną chlebową wymieszać z suchymi drożdżami (ze świeżymi zrobić rozczyn). Dodać resztę składników (oprócz masła) i dobrze wyrobić, do otrzymania gładkiego i elastycznego ciasta. Dodać miękkie masło i wyrabiać dalej, dobrze je łącząc z ciastem. Gotowe, gładkie ciasto przełożyć do naczynia, przykryć folią spożywczą i pozostawić na całą noc w lodówce.

Nieduże keksówki (u mnie jedna forma o dolnych wymiarach 21 x 11 cm i druga trochę mniejsza) wysmarować masłem i oprószyć mąką pszenną. Ciasto wyjąć z lodówki, podzielić na 16 równych kulek. Układać je w keksówce w dwóch rzędach, aż wypełnią całe dno (po 8 kulek na formę).

Brioche

Teraz moment wymagający najwięcej… cierpliwości. Przykryć, pozostawić w ciepłym miejscu do wyrośnięcia na około 3 godziny, lub do momentu kiedy ciasto podwoi objętość.

Brioche

Wyrośnięte ciasto na brioche posmarować dodatkowym lekko roztrzepanym jajkiem.

Piec w temperaturze 180ºC przez około 20 minut lub do mocnego zrumienienia. Można przykryć od góry folią aluminiową, by się zbyt mocno nie spiekło. Wyjąć z piekarnika i wystudzić na kratce.

Metoda dla posiadaczy maszyny do pieczenia chleba:

Wszystkie składniki umieścić w maszynie według kolejności: płynne, sypkie, na końcu drożdże. Nastawić program do wyrabiania i wyrastania ciasta ’dough’. Po skończeniu wyrabiania (około 30 minut) ciasto wyjąć, uformować kulę, włożyć do lodówki. Dalej postępować według powyższego przepisu.

Smacznego!

Brioche

Wspaniale smakuje z dżemem…

Brioche

Przepis ze strony BBC GoodFood.

Przeglądaj wpisy po składnikach:
Dziękuję za zamieszczenie komentarza.

Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.

Autorka bloga

Opublikowano 211 komentarzy
Szukaj w komentarzach: