Komentarze (124)

Brioche, najlepsza

Jeśli spadać, to z wysokiego konia. Jak robić brioszkę, to z przepisu samej mistrzyni francuskiej kuchni, Julii Child. A Wielkanoc nie może się obyć bez drożdżowej baby, prawda? Małe brioszki można upiec do koszyczka lub na wielkanocne śniadanie. Z ciasta można również przygotować wyśmienite słodkie bułeczki z Waszym ulubionym nadzieniem. Lub po prostu podać brioche w formie tostów. To francuskie, bogate w jajka, maślane ciasto śniadaniowe, potrzebuje wielogodzinnego schładzania, w celu uzyskania najlepszej brioche z możliwych, łatwej do formowania i długo zachowującej świeżość. Brioche formujemy łącząc w charakterystyczny sposób dwie kulki ciasta, większą i mniejszą… i poza tym nie ma z nią wiele pracy, najcięższą pracę zrobi za Was mikser, ciasto jest bardziej czasochłonne. Polecam!

Składniki na ciasto drożdżowe na brioche:

  • 1/3 szklanki ciepłego mleka
  • 2,5 łyżeczki suchych drożdży (10 g) lub 20 g drożdży świeżych
  • 3,5 szklanki mąki pszennej (do ciasta drożdżowego)
  • 5 dużych jajek
  • 1/3 szklanki cukru
  • pół łyżeczki soli
  • 175 g masła, w temperaturze pokojowej
  • 1 szklanka suszonej żurawiny lub rodzynków

Ponadto:

  • 1 jajko roztrzepane z 1 łyżką mleka, do posmarowania

Mąkę wymieszać z suchymi drożdżami (ze świeżymi wcześniej zrobić rozczyn). Mleko, mąkę z drożdżami, lekko roztrzepane jajka, cukier, sól umieścić w misie miksera. Wyrobić hakiem do ciasta drożdżowego (lub ręcznie) do uzyskania gładkiego, elastycznego ciasta, przez około 15 minut. Stopniowo do ciasta dodawać masło, łyżka po łyżce (masło można dodatkowo zmiękczyć w mikrofali). Wyrabiać, dalsze kilkanaście minut, do całkowitego wchłonięcia masła przez ciasto. Pod sam koniec wmiksować bakalie. Prawidłowo wyrobione ciasto powinno być miękkie i klejace. Odłożyć do większego naczynia, przykryć folią spożywczą i odstawić w ciepłe miejsce do podwojenia objętości na około 2 – 2,5 godziny.

Po tym czasie ciasto odgazować, uderzając w nie pięścią, ponownie przykryć folią spożywczą i schłodzić w lodówce przez 4 – 6 godzin (a najlepiej całą noc).

Schłodzone ciasto wyjąć z lodówki, uformować brioszki – z powyższych proporcji otrzymałam 1 dużą brioszę i 4 mniejsze brioszki.

W tym celu:

Foremki do brioszek posmarować dokładnie masłem i oprószyć mąką, strzepując jej nadmiar.

Aby uformować pojedynczą brioche – z przygotowanego ciasta uformować gruby wałeczek, z niego odkroić około 1/3 ciasta i uformować z niego małą kulkę, w dalszym ciągu połączoną z resztą ciasta. W większej kuli zrobić wgłębienie i umieścić w niej mniejszą kulkę. Przenieść do foremki. Przykryć folią spożywczą, odłożyć w ciepłe miejsce po podwojenia objętości. Przed samym pieczeniem posmarować jajkiem roztrzepanym z mlekiem.

Brioche piec w temperaturze 190ºC przez około 30 – 40 minut (mniejsze krócej, w zależności od wielkości brioszek). Wyjąć z piekarnika i przestudzić na metalowej kratce.

Przeczytaj również notkę o perfekcyjnym cieście drożdżowym.

Smacznego!

Brioche, najlepsza

Brioche, najlepsza

Źródło przepisu – 'Baking with Julia’ Julia Child.

Przeglądaj wpisy po składnikach:
Dziękuję za zamieszczenie komentarza.

Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.

Autorka bloga

Opublikowano 124 komentarzy
Szukaj w komentarzach: