Chałka delikatna, mięciutka, pachnąca wanilią – idealna z masełkiem na śniadanie. Ciasto łatwe do wyrobienia i proste do formowania. Jedna z najsmaczniejszych, jakie jadłam. Wypróbuj także z kruszonką!
Składniki na 1 dużą lub 2 mniejsze chałki:
- 3 i 1/4 szklanki mąki pszennej chlebowej
- 1 duże jajko
- 60 g drobnego cukru do wypieków
- 4 łyżki roztopionego masła (60 g)
- pół łyżeczki soli
- 1 szklanka letniego mleka (nie gorącego, by nie sparzyć drożdży)
- 1 opakowanie cukru wanilinowego (16 g); zamiast cukru wanilinowego można użyć ziarenek z laski wanilii i zagotować je z mlekiem, ostudzić)
- 10 g suchych drożdży lub 20 g świeżych drożdży
Ponadto:
- 1 roztrzepane jajko
- 2 łyżki mleka
- mak lub kruszonka
Mąkę pszenną wymieszać z suchymi drożdżami (ze świeżymi najpierw zrobić rozczyn). Dodać resztę składników i wyrobić, pod koniec dodając roztopiony tłuszcz. Wyrobić ciasto, odpowiednio długo, by było miękkie i elastyczne. Uformować z niego kulę, włożyć do oprószonej mąką miski, odstawić w ciepłe miejsce, przykryte ręczniczkiem kuchennym, do podwojenia objętości (zajmie to około 1,5 godziny).
Po tym czasie ciasto ponownie wyrobić, podzielić na 4 równe części. Części zrolować w wałeczki i uformować chałkę. Dla ułatwienia film:
Ułożyć ją na blaszce wyłożonej wcześniej papierem do pieczenia, przykryć lnianym ręczniczkiem, odstawić w ciepłe miejsce do podwojenia objętości. Przed pieczeniem posmarować 2 łyżkami mleka roztrzepanymi z jajkiem. Można posypać makiem lub kruszonką.
Piec około 30 – 35 minut w temperaturze 175ºC. Można przykryć od góry folią aluminiową, jeśli zbyt szybko nabiera koloru. Dwie mniejsze chałki piec około 25 – 30 minut. Studzić na kratce.
Metoda dla maszynistów:
Wszystkie składniki na chałkę umieścić w maszynie wg kolejności: płynne, sypkie, na końcu drożdże. Nastawić program do wyrabiania i wyrastania ciasta ’dough’ (około 1,5 h). Po skończeniu ciasto wyjąć, podzielić na 4 części i dalej postępować według powyższego przepisu.
Smacznego :-).
Przepis, zmodyfikowany, pochodzi ze strony „My recipes”.
Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.
Autorka bloga