Kiedy skończyły się drobne polskie owoce można przygotować wspaniały, elegancki deser z tych owoców, których jest dostatek. Do wykonania charlotte z mango i brzoskwiniami będzie potrzebne dojrzałe mango, pomarańcza, brzoskwinie z syropu (z puszki) i owoc granatu. Smaki delikatne wymieszane z bardziej aromatycznymi, ale wspaniale się uzupełniające; to deser na niedzielę, na spotkanie z przyjaciółmi, również jako tort urodzinowy. Jeśli nie macie ochoty piec biszkoptu – dwa cienkie blaty biszkoptowe można zastąpić kupnymi biszkoptami, z których wykonana jest korona charlotte. Charlotte z mango i brzoskwiniami – bardzo polecam!
Składniki na biszkopt:
- 2 jajka, białka i żółtka oddzielnie
- 1/3 szklanki drobnego cukru do wypieków
- 50 g mąki pszennej
- 20 g skrobi ziemniaczanej
Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej.
W misie miksera umieścić białka i ubić na sztywną pianę. Pod koniec ubijania dodawać partiami cukier, łyżka po łyżce, ubijając po każdym dodaniu. Dodawać po kolei żółtka, nadal ubijając. Bezpośrednio do piany jajecznej przesiać mąkę pszenną i skrobię ziemniaczaną. Delikatnie wymieszać do przy pomocy szpatułki lub rózgi kuchennej, by składniki się połączyły. Wymieszanie składników szpatułką jest również metodą najbezpieczniejszą, nie należy mieszać przy pomocy miksera.
Tortownicę o średnicy 21 cm wyłożyć papierem do pieczenia, sam spód. Delikatnie przełożyć ciasto, wyrównać.
Biszkopt piec w temperaturze 160 – 170ºC przez około 25 minut lub do tzw. suchego patyczka. Gorący biszkopt wyjąć z piekarnika, z wysokości około 30 cm upuścić je (w formie) na podłogę, wystudzić w temperaturze pokojowej. Wystudzony, przekroić na 2 blaty biszkoptowe.
Uwaga: boki biszkoptu oddzielać nożykiem od formy dopiero po jego wystudzeniu.
Składniki na mus z mango:
- 600 g puree z mango (mniej więcej 2 sztuki mango)
- otarta skórka i sok wyciśnięty z 1 średniej wielkości pomarańczy
- 3 – 4 łyżki cukru
- 18 g (6 łyżeczek) żelatyny w proszku
- 350 ml śmietanki kremówki 36%, schłodzonej
Pomarańczę wyszorować, sparzyć wrzątkiem. Otrzeć z niej skórkę i wycisnąć sok.
Mango obrać, usunąć pestkę. Zważyć – powinniśmy otrzymać dokładnie 600 g miąższu. Zmiksować (np. blenderem ręcznym lub w blenderze kielichowym) do otrzymania gładkiego puree.
Puree z mango przelać do garnuszka. Dodać cukier, sok i skórkę z pomarańczy, zagotować (puree powinno się wyraźnie zagotować). Zdjąć z palnika.
W międzyczasie żelatynę zalać zimną wodą (tylko do jej przykrycia), odstawić na 10 minut do napęcznienia. Postawić na palniku i podgrzewać, mieszając, do całkowitego rozpuszczenia się żelatyny lub podgrzać w mikrofali. Nie doprowadzać do wrzenia (żelatyna straci swoje właściwości żelujące). Zdjąć z palnika i natychmiast dodać do gorącego puree, dobrze wymieszać do połączenia. Wystudzić na blacie – puree powinno być całkowicie wystudzone (można przyspieszyć w lodówce, uważając by nie stężało zbyt mocno, może tylko lekko zgęstnieć).
Schłodzoną śmietankę kremówkę ubić na sztywno. Dodać ją do gęstniejącego puree z mango, w trzech turach, delikatnie mieszając. Wymieszać, krótko, tylko do połączenia i otrzymania jednolitego koloru musu, bez białych smug śmietanki.
Składniki na krem śmietankowy z brzoskwiniami:
- 200 ml śmietanki kremówki 30% lub 36%
- 125 g serka mascarpone (pół opakowania)
- 1,5 łyżki cukru pudru
- 1 łyżka likieru pomarańczowego lub ekstraktu z pomarańczy (nie aromatu)
- 3 g (1 łyżeczka) żelatyny w proszku + 15 ml zimnej wody
- 3 połówki małych brzoskwiń z puszki, pokrojonych w kostkę
Wszystkie składniki powinny być schłodzone.
Żelatynę zalać zimną wodą z przepisu, odstawić na 10 minut do napęcznienia. Postawić na palniku i podgrzewać, mieszając, do całkowitego rozpuszczenia się żelatyny lub podgrzać w mikrofali. Nie doprowadzać do wrzenia (żelatyna straci swoje właściwości żelujące). Wystudzić do temperatury pokojowej (powinna jednak pozostać płynna).
W misie miksera umieścić śmietankę kremówkę, mascarpone i cukier. Ubić do powstania gęstego kremu. Część kremu, najpierw 1 łyżkę odjąć i wymieszać z żelatyną. Po chwili dodać do żelatyny drugą łyżkę kremu, wymieszać. Tak przygotowaną żelatynę dodać do kremu śmietankowego, zmiksować. Dodać likier pomarańczowy, wymieszać. Dodać brzoskwinie z puszki pokrojone z kostkę, wymieszać.
Ponadto:
- opakowanie 200 g biszkoptów Savoiardi/ladyfingers (podłużne biszkopty)
- ziarenka z 1/4 dużego granata
- 2 małe puszki brzoskwiń (3 połówki brzoskwiń pokrojone na kawałki do kremu, pozostałe do dekoracji)
- pół szklanki dżemu pomarańczowego (lub brzoskwiniowego)
- pół opakowania galaretki brzoskwiniowej (w proszku) rozpuszczonej w 125 ml wrzątku
Galaretkę w proszku podzielić na pół – z opakowania będziemy potrzebować około 37 g. Rozpuścić w połowie szklanki wrzątku (125 ml). Wystudzić, odstawić do lodówki do lekkiego zgęstnienia.
Wykonanie:
Przygotować obręcz do ciasta lub tortownicę o średnicy 23 cm. Na jej dno wyłożyć pierwszy blat biszkoptowy, wokół niego równo i ściśle poukładać biszkopty.
Na pierwszy blat biszkoptowy wyłożyć mus z mango, wyrównać. Przykryć drugim blatem biszkoptowym, delikatnie przyciskając. Włożyć do lodówki do momentu stężenia musu.
Wyjąć, z lodówki, lekko podgrzać dżem pomarańczowy lub brzoskwiniowy i posmarować nim blat biszkoptowy. Schłodzić.
Wyjąć z lodówki, przygotować krem śmietankowy z brzoskwiniami i wyłożyć na warstwę dżemu, wyrównać. Na kremie poukładać półksiężyce z brzoskwiń, wysypać ziarenka granata. Zalać tężejącą galaretką.
Charlotte z mango i brzoskwiniami schłodzić w lodówce przez kilka godzin lub przez noc. Przed podaniem obwiązać wstążką.
Smacznego!
Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.
Autorka bloga