Wspaniały pszenny razowy chleb z dużą ilością ziaren, słodzony miodem. Na zakwasie żytnim, który mam nadzieję dojrzewa w Waszej spiżarni ;). Dzięki małemu dodatkowi drożdży chleb pszenny razowy wieloziarnisty jest naprawdę szybki do przygotowania i fermentacja nie trwa długo. Ważne jest jednak przygotowanie zaczynu poprzedniego dnia. Naprawdę polecam!
Przepis na 2 bochenki.
Składniki na zaczyn:
- 110 g mąki pszennej chlebowej
- 140 g wody
- 20 g aktywnego zakwasu żytniego
Wszystkie składniki wymieszać, przykryć folią spożywczą i pozostawić na 12 – 16 godzin w temperaturze pokojowej.
Składniki na namaczankę:
- 160 g ziaren: słonecznik, sezam, siemię lniane, łamane żyto, kasza jaglana, kasza kukurydziana, jęczmień itp.
- 200 g wody
Ziarna zalać wodą, dokładnie wymieszać, przykryć folią spożywczą i pozostawić na 12 – 16 godzin w temperaturze pokojowej. Jeśli używamy bardzo twardych ziaren np. łamanego żyta, prosa, jęczmienia lub grubej kaszy kukurydzianej – zalać je wrząca wodą.
Składniki na ciasto właściwe:
- 340 g mąki pszennej chlebowej
- 450 g mąki pszennej razowej
- 350 g wody
- 20 g soli
- 5 g suchych drożdży lub 10 g świeżych drożdży
- 30 g miodu
- całe namoczone ziarno z przepisu powyżej
- cały zaczyn z przepisu powyżej
Wszystkie składniki umieścić w misie miksera i zmiksować do połączenia przy pomocy haka do ciasta drożdżowego, przez około 10 minut. Podczas miksowania sprawdzić gęstość ciasta, w razie potrzeby dolewając wody (dodałam kilka łyżek dodatkowo), by nie było zbyt gęste. Ciasto przykryć i odłożyć w cieple miejsce na 2-godzinne wyrastanie, w połowie tego czasu składając ciasto.
Wyrośnięte ciasto podzielić na 2 równe części i uformować podłużne lub okrągłe bochenki. Umieścić w oprószonych mąką koszyczkach do wyrastania (skrobia ziemniaczana + mąka pszenna pół na pół) łączeniami ku górze. Bochenki przykryć (np. włożyć do większej reklamówki i dokładnie związać, by nie wyschły) i odłożyć w ciepłe miejsce na 1 godzinne wyrastanie lub do podwojenia objętości.
Chleb pszenny razowy wieloziarnisty piec w rozgrzanym garnku żeliwnym lub na kamieniu w temperaturze 240ºC przez 40 – 45 minut, z parą. Temperaturę można obniżyć, jeśli chleb zbyt szybko się rumieni. Jeśli piekę w garnku żeliwnym to połowę czasu z pokrywką, połowę bez niej.
Wyjąć z piekarnika i wystudzić na metalowej kratce.
Smacznego!
Źródło przepisu – „Bread” Jeffrey Hamelman.
Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.
Autorka bloga