Komentarze (85)
Chleb pszenny razowy

Wspaniały pszenny razowy chleb z dużą ilością ziaren, słodzony miodem. Na zakwasie żytnim, który mam nadzieję dojrzewa w Waszej spiżarni ;). Dzięki małemu dodatkowi drożdży chleb pszenny razowy wieloziarnisty jest naprawdę szybki do przygotowania i fermentacja nie trwa długo. Ważne jest jednak przygotowanie zaczynu poprzedniego dnia. Naprawdę polecam!

Przepis na 2 bochenki.

Składniki na zaczyn:

Wszystkie składniki wymieszać, przykryć folią spożywczą i pozostawić na 12 – 16 godzin w temperaturze pokojowej.

Składniki na namaczankę:

  • 160 g ziaren: słonecznik, sezam, siemię lniane, łamane żyto, kasza jaglana, kasza kukurydziana, jęczmień itp.
  • 200 g wody

Ziarna zalać wodą, dokładnie wymieszać, przykryć folią spożywczą i pozostawić na 12 – 16 godzin w temperaturze pokojowej. Jeśli używamy bardzo twardych ziaren np. łamanego żyta, prosa, jęczmienia lub grubej kaszy kukurydzianej – zalać je wrząca wodą.

Składniki na ciasto właściwe:

  • 340 g mąki pszennej chlebowej
  • 450 g mąki pszennej razowej
  • 350 g wody
  • 20 g soli
  • 5 g suchych drożdży lub 10 g świeżych drożdży
  • 30 g miodu
  • całe namoczone ziarno z przepisu powyżej
  • cały zaczyn z przepisu powyżej

Wszystkie składniki umieścić w misie miksera i zmiksować do połączenia przy pomocy haka do ciasta drożdżowego, przez około 10 minut. Podczas miksowania sprawdzić gęstość ciasta, w razie potrzeby dolewając wody (dodałam kilka łyżek dodatkowo), by nie było zbyt gęste. Ciasto przykryć i odłożyć w cieple miejsce na 2-godzinne wyrastanie, w połowie tego czasu składając ciasto.

Wyrośnięte ciasto podzielić na 2 równe części i uformować podłużne lub okrągłe bochenki. Umieścić w oprószonych mąką koszyczkach do wyrastania (skrobia ziemniaczana + mąka pszenna pół na pół) łączeniami ku górze. Bochenki przykryć (np. włożyć do większej reklamówki i dokładnie związać, by nie wyschły) i odłożyć w ciepłe miejsce na 1 godzinne wyrastanie lub do podwojenia objętości.

Chleb pszenny razowy wieloziarnisty piec w rozgrzanym garnku żeliwnym lub na kamieniu w temperaturze 240ºC przez 40 – 45 minut, z parą. Temperaturę można obniżyć, jeśli chleb zbyt szybko się rumieni. Jeśli piekę w garnku żeliwnym to połowę czasu z pokrywką, połowę bez niej.

Wyjąć z piekarnika i wystudzić na metalowej kratce.

Smacznego!

Chleb pszenny razowy

 

Chleb pszenny razowy

Źródło przepisu – „Bread” Jeffrey Hamelman.

Przeglądaj wpisy po składnikach:
Dziękuję za zamieszczenie komentarza.

Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.

Autorka bloga

Opublikowano 85 komentarzy
Szukaj w komentarzach: