Komentarze (354)
chleb powszedni

Chleb powszedni w naszym domu. Choć bardzo często piekę tradycyjny chleb polski lub tatterowiec, zawsze z początkiem roku szkolnego wracam do 'zwykłego’ chleba pszennego na zakwasie żytnim. Dlatego właśnie, że zakwas żytni zawsze mam w domu. Dlatego, że nie kupujemy bułkowatego chleba tostowego, który chyba w żadnym kraju nie doczekał się tylu wydań, co w UK ;). Chleb powszedni jest wszechstronny – dzieci  bez marudzenia robią z nim kanapki do szkoły i wyśmienicie smakuje podpieczony w tosterze lub pod grillem w piekarniku – wystarczy odrobina pomidora i mozarelli. I w końcu dlatego – że mogę! Pieczenie chleba jednoczy pokolenia i zdobywa przyjaciół – nie ma lepszego prezentu dla sąsiada, który właśnie się wprowadził do domu obok, żaden zapach nie przyciąga do kuchni bardziej niż zapach pieczonego chleba… I – nie muszę chyba pisać, że zawsze są kłótnie o chrupiącą piętkę?

Składniki na 2 bochenki.

Składniki na chleb powszedni:

  • 100 g aktywnego zakwasu żytniego
  • 425 ml wody
  • 580 g mąki pszennej chlebowej
  • 1 łyżka soli
  • 1 łyżka płynnego miodu
  • 1 łyżka oliwy z oliwek
  • 4 g suchych drożdży lub 8 g drożdży świeżych (opcjonalnie, kiedy nie mamy czasu na długie wyrastanie chleba lub kiedy zakwas nie jest silny)

Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej.

Zakwas żytni wymieszać z wodą, miodem i oliwą. Dodać mąkę pszenną chlebową, suche drożdże* (jeśli używamy) i sól. Wszystko dokładnie połączyć, następnie wyrobić gładkie i elastyczne ciasto (ciasto jest luźne i klejące, ale nie należy dosypywać mąki – dlatego dobrze się je wyrabia hakiem do ciasta drożdżowego lub w maszynie do chleba).

Wyrobione ciasto zostawić do wyrośnięcia na 2 – 3 godziny (lub dłużej, w zależności od mocy zakwasu i dodatku drożdży), do podwojenia objętości, składając ciasto w tym czasie raz lub dwa, w odstępach 1 – lub 1,5 – godzinnych.

Dwie wysokie formy do chleba o wymiarach 26 x 13 cm posmarować masłem i oprószyć otrębami (chleb można też piec na kamieniu). Wyrośnięte ciasto podzielić na 2 części, około 570 g każda. Z każdej części uformować podłużny bochenek i przełożyć do formy (lub koszyka do wyrastania), oprószyć mąką i przykryć folią spożywczą. Odłożyć do wyrośnięcia w ciepłe miejsce do podwojenia objętości (czasem bochenki potrafią prawie potroić objętość).

Wyrośnięte bochenki włożyć do piekarnika i piec z parą wodną (naczynie żaroodporne wypełnione wrzątkiem umieszczone na dolnej półce piekarnika) przez około 35 – 40 minut w temperaturze 230ºC, na ostatnie 15 minut zmniejszając temperaturę do 220ºC. Wypieczony, powinien po postukaniu od spodu wydawać głuchy odgłos. Wyjąć z piekarnika i wystudzić na metalowej kratce.

Metoda dla posiadaczy maszyny do pieczenia chleba:

Wszystkie składniki na chleb umieścić w maszynie do chleba wg kolejności: płynne, sypkie, na końcu suche drożdże (jeśli są dodawane). Nastawić program do wyrabiania  i wyrastania chleba (’dough’), podczas wyrastania wyciągając ciasto raz z maszyny i składając. Po zakończeniu programu wyjąć ciasto z maszyny  i dalej postępować według powyższego przepisu.

* Drożdże świeże należy najpierw rozpuścić w wodzie.

Smacznego!

chleb powszedni

Źródło inspiracji – bitterbaker.com, przepis zmodyfikowany.

Przeglądaj wpisy po składnikach:
Dziękuję za zamieszczenie komentarza.

Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.

Autorka bloga

Opublikowano 354 komentarzy
Szukaj w komentarzach: