Komentarze (333)

Chleb powszedni

Powszedni chleb w naszym domu. Choć bardzo często piekę tradycyjny chleb polski lub tatterowiec, zawsze z początkiem roku szkolnego wracam do ‚zwykłego’ chleba pszennego na zakwasie żytnim. Dlatego właśnie, że zakwas żytni zawsze mam w domu. Dlatego, że nie kupujemy bułkowatego chleba tostowego, który chyba w żadnym kraju nie doczekał się tylu wydań, co na półkach sklepów w UK ;-). Dlatego, że jest wszechstronny – dzieci  bez marudzenia robią z nim kanapki do szkoły i wyśmienicie smakuje podpieczony w tosterze lub pod piekarnikowym grillem – wystarczy odrobina pomidora i mozarelli. I w końcu dlatego – że mogę! Pieczenie chleba jednoczy pokolenia i zdobywa przyjaciół – nie ma lepszego prezentu dla sąsiada, który właśnie się wprowadził do domu obok, żaden zapach nie przyciąga do kuchni bardziej niż zapach pieczonego chleba… I – nie muszę chyba pisać, że zawsze są kłótnie o chrupiącą ‚piętkę’?

Składniki na 2 bochenki:

  • 100 g zakwasu żytniego (aktywnego)
  • 425 ml wody
  • 580 g mąki pszennej lub mąki pszennej chlebowej
  • 1 łyżka soli
  • 1 łyżka miodu
  • 1 łyżka oliwy z oliwek
  • 4 g suchych drożdży lub 8 g drożdży świeżych (opcjonalnie, kiedy nie mamy czasu na długie wyrastanie chleba lub kiedy zakwas nie jest silny)

Zakwas wymieszać z wodą, miodem i oliwą. Dodać mąkę, suche drożdże (jeśli używamy) i sól*. Wszystko dokładnie połączyć, następnie wyrobić gładkie i elastyczne ciasto (ciasto jest luźne i klejące, ale nie należy dosypywać mąki – dlatego świetnie się je wyrabia hakiem do ciasta drożdżowego lub w maszynie do chleba).

Zostawić do wyrośnięcia na 2 – 3 godziny (lub dłużej, w zależności od mocy zakwasu i dodatku drożdży), do podwojenia objętości, składając ciasto w tym czasie raz lub dwa, w odstępach 1 – lub 1,5 – godzinnych.

Dwie wysokie formy do chleba o wymiarach 26 x 13 cm posmarować masłem i oprószyć otrębami. Wyrośnięte ciasto podzielić na 2 części, około 570 g każda. Z każdej części uformować podłużny bochenek i przełożyć do formy (lub koszyka – można też chleb piec na kamieniu), oprószyć mąką i przykryć folią spożywczą. Odłożyć do wyrośnięcia w ciepłe miejsce do podwojenia objętości (czasem bochenki potrafią prawie potroić objętość!).

Wyrośnięte bochenki włożyć do piekarnika i piec z parą wodną (naczynie żaroodporne wypełnione wrzątkiem umieszczone na dolnej półce piekarnika) przez około 40 – 45 minut w temperaturze 230ºC, na ostatnie 15 minut zmniejszając temperaturę do 220ºC. Wypieczony, powinien po postukaniu od spodu wydawać głuchy odgłos. Wyjąć, wystudzić na kratce.

Metoda dla maszynistów:

Wszystkie składniki na chleb umieścić w maszynie do chleba wg kolejności: płynne, sypkie, na końcu suche drożdże (jeśli są dodawane). Nastawić program do wyrabiania  i wyrastania chleba (‚dough‚), podczas wyrastania wyciągając ciasto raz z maszyny i składając. Po zakończeniu programu wyjąć ciasto z maszyny  i dalej postępować według powyższego przepisu.

* Drożdże świeże należy rozpuścić w wodzie.

Smacznego :-).

Chleb powszedni

Źródło inspiracji – bitterbaker.com, przepis zmodyfikowany.

Przeglądaj wpisy po składnikach:
Dziękuję za zamieszczenie komentarza.

Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.

Autorka bloga

Opublikowano 333 komentarzy
Szukaj w komentarzach: