Komentarze (298)

Chleb żytni z suszoną śliwką

Od tej pory to mój ulubiony chleb żytni na zakwasie. Mięciutki, wyrastający ładnie i szybko, bez wyrabiania – to tylko wymieszanie składników drewnianą łyżką. Dodatek śliwek kalifornijskich to strzał w 10! Chleb żytni z suszoną śliwką lekko się lepi, jeśli trafimy na śliwkę jest delikatnie słodki i wciągający, nie można się od niego oderwać. Zakwas dokarmiony? Nastawcie chleb jeszcze dziś!

Składniki na 1 bochenek.

Wieczór wcześniej:

Wieczór przed pieczeniem umieścić wszystkie składniki w naczyniu i wymieszać. Przykryć folią spożywczą i pozostawić w temperaturze pokojowej na całą noc.

Kolejnego dnia rano (po 12 godzinach):

  • 200 g mąki żytniej jasnej
  • 1 łyżeczka soli
  • 150 g bardzo ciepłej wody
  • 200 g śliwek kalifornijskich, posiekanych

Na wyrośnięty zaczyn z dnia poprzedniego wysypać mąkę żytnią jasną, sól, zalać ciepłą wodą. Wymieszać do połączenia drewnianą łyżką. Dodać posiekane śliwki i dobrze wymieszać (dodałam dodatkowe 2 łyżki wody więcej, ale to zależy od hydratacji zakwasu).

Formę keksówkę o wymiarach dolnych 23 x 8 cm i górnych 26 x 11 cm wysmarować masłem i oprószyć otrębami żytnimi. Przełożyć ciasto, wyrównać, delikatnie oprószyć mąką. Przykryć lnianym ręczniczkiem kuchennym i pozostawić do wyrośnięcia w ciepłym miejscu przez około 2 godziny lub do podwojenia objętości. Ciasto powinno wyrosnąć po brzegi foremki.

Chleb żytni z suszoną śliwką piec w temperaturze 220ºC przez około 30 minut. Wyjąć z piekarnika i wystudzić na metalowej kratce.

Smacznego!

Chleb żytni z suszoną śliwką

Chleb żytni z suszoną śliwką

Źródło przepisu – shipton-mill.com.

Przeglądaj wpisy po składnikach:
Dziękuję za zamieszczenie komentarza.

Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.

Autorka bloga

Opublikowano 298 komentarzy
Szukaj w komentarzach: