Od tej pory to mój ulubiony chleb żytni na zakwasie. Mięciutki, wyrastający ładnie i szybko, bez wyrabiania – to tylko wymieszanie składników drewnianą łyżką. Dodatek śliwek kalifornijskich to strzał w 10! Chleb żytni z suszoną śliwką lekko się lepi, jeśli trafimy na śliwkę jest delikatnie słodki i wciągający, nie można się od niego oderwać. Zakwas dokarmiony? Nastawcie chleb jeszcze dziś!
Składniki na 1 bochenek.
Wieczór wcześniej:
- 150 g mąki żytniej razowej
- 100 g aktywnego zakwasu żytniego
- 200 g wody
Wieczór przed pieczeniem umieścić wszystkie składniki w naczyniu i wymieszać. Przykryć folią spożywczą i pozostawić w temperaturze pokojowej na całą noc.
Kolejnego dnia rano (po 12 godzinach):
- 200 g mąki żytniej jasnej
- 1 łyżeczka soli
- 150 g bardzo ciepłej wody
- 200 g śliwek kalifornijskich, posiekanych
Na wyrośnięty zaczyn z dnia poprzedniego wysypać mąkę żytnią jasną, sól, zalać ciepłą wodą. Wymieszać do połączenia drewnianą łyżką. Dodać posiekane śliwki i dobrze wymieszać (dodałam dodatkowe 2 łyżki wody więcej, ale to zależy od hydratacji zakwasu).
Formę keksówkę o wymiarach dolnych 23 x 8 cm i górnych 26 x 11 cm wysmarować masłem i oprószyć otrębami żytnimi. Przełożyć ciasto, wyrównać, delikatnie oprószyć mąką. Przykryć lnianym ręczniczkiem kuchennym i pozostawić do wyrośnięcia w ciepłym miejscu przez około 2 godziny lub do podwojenia objętości. Ciasto powinno wyrosnąć po brzegi foremki.
Chleb żytni z suszoną śliwką piec w temperaturze 220ºC przez około 30 minut. Wyjąć z piekarnika i wystudzić na metalowej kratce.
Smacznego!
Źródło przepisu – shipton-mill.com.
Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.
Autorka bloga