Komentarze (69)

Dyniowy chleb na zakwasie

Wspaniały dyniowy chleb na zakwasie z dodatkiem dyniowego puree, któremu zawdzięcza swój niesamowity kolor miąższu. Z cudownie chrupiącą skórką i miękkim dziurkowanym wnętrzem. Użyłam mocno pomarańczowego puree z dyni Hokkaido, choć chleb uda się z każdym rodzajem dyni. Dyni… nie czuć w smaku, ale nie byłam tym faktem rozczarowana, zależało mi na uzyskaniu cudownie słonecznego bochenka :). 

Przed pieczeniem należy rozgrzać kamień do chleba lub garnek żeliwny przez minimum 30 minut w 250ºC. Użyłam garnka żeliwnego o górnych wymiarach wewnętrznych 29,5 cm x 22 cm.

Składniki na zaczyn:

  • 20 g aktywnego zakwasu żytniego
  • 60 g wody
  • 30 g mąki pszennej chlebowej
  • 30 g mąki pszennej razowej chlebowej

Wszystkie składniki umieścić w miseczce, dobrze wymieszać, przykryć folią spożywczą i pozostawić w temperaturze pokojowej na 10 – 12 godzin. Zaczyn przez noc powinien wyrosnąć, a odrobina zaczynu umieszczona w kubku ciepłej wody będzie unosiła się przy powierzchni wody.

Składniki na ciasto właściwe:

  • 120 g zaczynu z dnia poprzedniego
  • 350 g mąki pszennej chlebowej
  • 150 g mąki pszennej razowej chlebowej
  • 300 g wody
  • 150 g puree z dyni
  • 12 g soli

Wszystkie składniki na ciasto właściwe, poza solą, wymieszać. Przykryć szczelnie i pozostawić na 20 – 60 minut w temperaturze pokojowej. Po tym etapie posypać solą i miksować (lub dobrze wymieszać) ciasto przez 2 minuty. Odstawić przykryte w ciepłe miejsce na 2,5 godziny, do wyrośnięcia. W tym czasie ciasto złożyć trzykrotnie.

Po tym czasie z ciasta uformować bochenek. Ułożyć w koszu do wyrastania (oprószonym mieszanką skrobi ziemniaczanej i mąki pszennej pół na pół), przykryć folią spożywczą (lub włożyć do reklamówki i zawiązać, pozostawiając miejsce na wyrośnięcie) i zostawić na 2 – 2,5 godziny do wyrośnięcia w ciepłym miejscu (można również zostawić w lodówce na nocne wyrastanie).

Piec w temperaturze 235ºC na kamieniu do pieczenia lub w garnku żeliwnym przez 40 minut, z parą wodną. Jeśli pieczony jest w garnku żeliwnym – na 15 – 20 minut przed końcem pieczenia zdjąć z garnka pokrywkę. Wyjąć, wystudzić na kratce.

Smacznego!

Dyniowy chleb na zakwasie

Źródło przepisu – Bakers and Best, przepis zmodyfikowany.

Przeglądaj wpisy po składnikach:
Dziękuję za zamieszczenie komentarza.

Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.

Autorka bloga

Opublikowano 69 komentarzy
Szukaj w komentarzach: