Komentarze (34)
Ciasto Góra Lodowa

Popularne, smaczne i bez pieczenia – ciasto Góra Lodowa. Warstwy kremu budyniowo – maślanego pomiędzy warstwami kakaowych herbatników i charakterystyczna polewa z dodatkiem mleka w proszku. Wszyscy bez wyjątku byli zachwyceni smakiem ciasta. Nic dziwnego, to chyba jedno z najsmaczniejszych ciast bez pieczenia, cieszące się niesłabnącą popularnością – po prostu ciężko się od niego oderwać, choć z drugiej strony… będziesz syta/syty już po dwóch kawałkach ;). Polecam!

Składniki na przełożenie:

  • 2 – 3 paczki herbatników kakaowych
  • 1 paczka okrągłych biszkoptów (180 g)

Składniki na krem budyniowo – maślany:

  •  1 litr mleka
  • 3 budynie śmietankowe bez cukru (3 x 40 g)
  • 200 g cukru 
  • 1 opakowanie cukru wanilinowego (16 g)
  • 4 żółtka z dużych jaj
  • 250 g masła

Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej.

W misie miksera umieścić żółtka i oba cukry, następnie utrzeć (końcówkami do ubijania piany z białek) do otrzymania jasnej i kremowej mieszanki. Dodać budynie w proszku i kontynuować ucieranie do powstania gęstej pasty.

W garnku zagotować mleko. Odlać 3/4 szklanki zagotowanego gorącego mleka i dodać do utartej masy żółtkowo – budyniowej, zmiksować do połączenia. Tak powstałą mieszankę wlać do garnka z wrzącym mlekiem i zagotować jak budyń, często mieszając. Budyń powinien wyraźnie zgęstnieć i się zagotować. Zdjąć z palnika, przełożyć do miseczki i przykryć folią spożywcza w taki sposób, by dotykała ona budyniu. Odstawić do wystudzenia w temperaturze pokojowej.

Masło umieścić w misie miksera i utrzeć do puszystości. Stopniowo, partiami, dodawać wystudzony budyń i ucierać do połączenia się składników. Powinien powstać gładki i puszysty krem maślano – budyniowy.

Składniki na polewę:

  • 250 g mleka w proszku
  • 100 g cukru
  • 140 ml wody
  • 250 g masła
  • 2 łyżki kakao

Polewę przygotować tuż przed wylaniem jej na ciasto – szybko gęstnieje (przepis poniżej, w opisie wykonania).

Wykonanie:

Formę o wymiarach 34 x 23 cm wyłożyć papierem do pieczenia. Na spodzie formy poukładać herbatniki, przycinając je w razie potrzeby do wymiarów formy. Na herbatniki wyłożyć połowę kremu budyniowo – maślanego, wyrównać. Przykryć drugą warstwą herbatników, a na nią wyłożyć pozostały krem, wyrównać. Biszkopty przekroić na pół i wciskać je w masę budyniowo – maślaną, układając je rzędami.

Przygotować polewę: w garnuszku umieścić masło, wodę i cukier, podgrzać do rozpuszczenia się składników, mieszając. Do gorącej mieszanki dodać mleko w proszku i zmiksować do otrzymania gładkiej polewy. Polewę podzielić na dwie części: do jednej dodać kakao i zmiksować.

Gorącą polewą polać ciasto: najpierw ciemną polewą, następnie jasną (przy pomocy łyżki lub jednorazowego rękawa cukierniczego z odciętą końcówką).

Ciasto schłodzić w lodówce przez około 12 godzin: ciastka i biszkopty powinny zmięknąć w kremie.

Ciasto Góra Lodowa przechowywać w lodówce.

Smacznego :-).

Ciasto Góra Lodowa

 

Ciasto Góra Lodowa

Źródło przepisu – KuchniaMagdy.pl

Przeglądaj wpisy po składnikach:
Dziękuję za zamieszczenie komentarza.

Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.

Autorka bloga

Opublikowano 34 komentarzy
Szukaj w komentarzach: