Komentarze (293)

Domowa masa kajmakowa

Domowa masa kajmakową zwana również masą krówkową lub 'dulce de leche’. Najprościej jest oczywiście kupić gotową puszkę. Ale – nie zawsze jesteście zadowoleni z jej jakości – w komentarzach skarżycie się, że w masie często są grudki lub jest mocno scukrzona. A może w lodówce czeka litr mleka lub kremówka, której termin przydatności się kończy? Przeczytajcie, jak na dwa różne sposoby  i w prosty sposób można wykonać masę kajmakową :-). Przyda się nam do kolejnych przepisów na blogu.

Sposób 1, najprostszy – masa kajmakowa z puszki

Składniki:

  • 1 puszka mleka skondensowanego słodzonego

Masę najlepiej przygotować dzień wcześniej, by zdążyła dobrze przestygnąć.

Mleko w puszce (zamknięte) umieścić w wysokim garnku i zalać wodą do przykrycia puszki. Na garnek nałożyć pokrywkę. Gotować przez 2 godziny, pamiętając by puszka była cały czas zanurzona w wodzie (w razie konieczności wodę uzupełniać). Puszkę wystudzić, następnie otworzyć.

Domowa masa kajmakowa

Domowa masa kajmakowa

Sposób 2 – confiture de lait (mleczna konfitura), specjalność z francuskiej Normandii

Sposób na otrzymanie przepysznej masy kajmakowej z dodatkiem ziarenek wanilii. O kolorze średnio ciemnego karmelu, trochę rzadsza w konsystencji od masy kajmakowej z puszki. To raczej bardzo gęsty, waniliowy sos kajmakowy otrzymywany przez długie gotowanie mleka z cukrem.

Składniki na około 500 ml:

  • 1500 ml mleka (6 szklanek o pojemności 250 ml)
  • 1,5 szklanki cukru
  • szczypta soli
  • 2 łyżeczki ekstraktu lub pasty z wanilii

Do garnuszka z bardzo szerokim (duża powierzchnia parowania) i grubym dnem nalać mleka. Dodać cukier, sól, wanilię, wymieszać, doprowadzić do wrzenia.

Zmniejszyć moc palnika, gotować na minimalnej mocy przez około 2 – 3 godziny (mieszając bardzo rzadko), aż całość nabierze głębokiego karmelowego koloru i zgęstnieje. Pamiętajmy, że confiture de lait gęstnieje także stygnąc!

W celu przyspieszenia procesu gotowania zamiast jednej szklanki mleka można dodać 1 szklankę śmietany kremówki.

Konfitura mleczna

Źródło inspiracji na dulce de leche ze zwykłego mleka- marthastewart.com

Przeglądaj wpisy po składnikach:
Dziękuję za zamieszczenie komentarza.

Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.

Autorka bloga

Opublikowano 293 komentarzy
Szukaj w komentarzach: