Wspaniały dyniowy chleb na zakwasie z dodatkiem dyniowego puree, któremu zawdzięcza swój niesamowity kolor miąższu. Z cudownie chrupiącą skórką i miękkim dziurkowanym wnętrzem. Użyłam mocno pomarańczowego puree z dyni Hokkaido, choć chleb uda się z każdym rodzajem dyni. Dyni… nie czuć w smaku, ale nie byłam tym faktem rozczarowana, zależało mi na uzyskaniu cudownie słonecznego bochenka :).
Przed pieczeniem należy rozgrzać kamień do chleba lub garnek żeliwny przez minimum 30 minut w 250ºC. Użyłam garnka żeliwnego o górnych wymiarach wewnętrznych 29,5 cm x 22 cm.
Składniki na zaczyn:
- 20 g aktywnego zakwasu żytniego
- 60 g wody
- 30 g mąki pszennej chlebowej
- 30 g mąki pszennej razowej chlebowej
Wszystkie składniki umieścić w miseczce, dobrze wymieszać, przykryć folią spożywczą i pozostawić w temperaturze pokojowej na 10 – 12 godzin. Zaczyn przez noc powinien wyrosnąć, a odrobina zaczynu umieszczona w kubku ciepłej wody będzie unosiła się przy powierzchni wody.
Składniki na ciasto właściwe:
- 120 g zaczynu z dnia poprzedniego
- 350 g mąki pszennej chlebowej
- 150 g mąki pszennej razowej chlebowej
- 300 g wody
- 150 g puree z dyni
- 12 g soli
Wszystkie składniki na ciasto właściwe, poza solą, wymieszać. Przykryć szczelnie i pozostawić na 20 – 60 minut w temperaturze pokojowej. Po tym etapie posypać solą i miksować (lub dobrze wymieszać) ciasto przez 2 minuty. Odstawić przykryte w ciepłe miejsce na 2,5 godziny, do wyrośnięcia. W tym czasie ciasto złożyć trzykrotnie.
Po tym czasie z ciasta uformować bochenek. Ułożyć w koszu do wyrastania (oprószonym mieszanką skrobi ziemniaczanej i mąki pszennej pół na pół), przykryć folią spożywczą (lub włożyć do reklamówki i zawiązać, pozostawiając miejsce na wyrośnięcie) i zostawić na 2 – 2,5 godziny do wyrośnięcia w ciepłym miejscu (można również zostawić w lodówce na nocne wyrastanie).
Piec w temperaturze 235ºC na kamieniu do pieczenia lub w garnku żeliwnym przez 40 minut, z parą wodną. Jeśli pieczony jest w garnku żeliwnym – na 15 – 20 minut przed końcem pieczenia zdjąć z garnka pokrywkę. Wyjąć, wystudzić na kratce.
Smacznego!
Źródło przepisu – Bakers and Best, przepis zmodyfikowany.
Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.
Autorka bloga