Komentarze (100)

Gugelhupf - drożdżowa babka z czekoladą

Gugelhupf (kouglof, kugelhopf, gugelhopf) to drożdżowa babka popularna w krajach niemieckojęzycznych oraz będąca symbolem Alzacji. Pieczona w charakterystycznej emaliowanej lub ceramicznej formie z kominkem, na kształt wieży. Puszysta i lekka. Jedno z najdelikatniejszych ciast drożdżowych, jakie piekłam. Podobna do naszych babek drożdżowych, jednak z niedużą ilością jajek i masła. W tej wersji z ekstremalną, jak na babkę, ilością czekolady ;). Ulubiona z mlekiem. Gorąco polecam na tegoroczne święta, może będzie konkurencją dla znanej już Wam baby drożdżowej z rodzynkami?

Wypróbuj także moje inne przepisy na BABKI.

Składniki na ciasto drożdżowe:

 • 500 g mąki pszennej (do ciasta drożdżowego)
 • pół łyżeczki soli
 • 60 g drobnego cukru do wypieków
 • 20 g suchych drożdży lub 40 g drożdży świeżych
 • 2 duże jajka, roztrzepane
 • 100 g masła, roztopionego i lekko przestudzonego
 • 310 ml letniego mleka
 • 400 g gorzkiej czekolady (70%), roztopionej w kąpieli wodnej i lekko przestudzonej

Wszystkie składniki powinny być w temeraturze pokojowej.

Do większego naczynia przesiać mąkę i sól. Dodać cukier i suche drożdże (ze świeżymi wcześniej zrobić rozczyn). Dodać roztrzepane jajka, masło i mleko. Wymieszać do połączenia się składników, następnie odpowiednio długo wyrobić, do uzyskania gładkiego i miękkiego ciasta (ciasto na tym etapie będzie dość luźne, nie należy się tym przejmować). Oprószyć mąką, przykryć lnianym ręczniczkiem i pozostawić w ciepłym miejscu do podwojenia objętości (przez około 60 – 90 minut).

Formę na babkę o pojemności minimum 2,5 litra (najlepiej 3 litry) wysmarować masłem i oprószyć mąką pszenną; nadmiar mąki strzepać.

Po tym czasie wyrośnięte ciasto ponownie wyrobić. Na oprószonej mąką powierzchni, rozwałkować na prostokąt o wymiarach 30 x 40 cm, podsypując lekko mąką. Na ciasto przelać przestudzoną czekoladę, rozprowadzić, pozostawiając wolne 2 cm od brzegów. Zwinąć wzdłuż dłuższego boku, jak roladę a następnie przełożyć do formy na babkę. Przykryć ponownie lnianym ręczniczkiem i pozostawić w cieple do podwojenia objętości na kolejne 30 – 40 minut.

Piec w temperaturze 200ºC przez około 30 minut. Babka powinna mieć piękny wypieczony kolor, a postukana od spodu (od góry w formie) wydawać głuchy odgłos. W razie konieczności czas pieczenia wydłużyć.

Składniki na polewę czekoladową:

 • 150 g gorzkiej czekolady (70%)
 • 40 g masła
 • 1 łyżka golden syrupu (opcjonalnie)

Wszystkie składniki umieścić w miseczce nad kąpielą wodną i roztopić, mieszając od czasu do czasu do powstania gładkiego sosu. Zdjąć z kąpieli wodnej i po lekkim zgęstnieniu polewy udekorować babkę.

Metoda dla posiadaczy maszyny do pieczenia chleba:

Wszystkie składniki na ciasto (oprócz czekolady) umieścić w maszynie do pieczenia według kolejności: płynne, sypkie, na końcu drożdże. Nastawić program do wyrabiania i wyrastania ciasta (’dough’), po czym ciasto wyjąć, lekko wyrobić, dalej postępować według powyższego przepisu.

Smacznego!

Gugelhupf - drożdżowa babka z czekoladą

Źródło inspiracji – „Crave. A passion for chocolate” Maureen McKeon.

Przeglądaj wpisy po składnikach:
Dziękuję za zamieszczenie komentarza.

Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.

Autorka bloga

Opublikowano 100 komentarzy
Szukaj w komentarzach: