Komentarze (384)

Korzenna kostka z powidłami

Korzenna kostka z powidłami i kremem to świąteczne ciasto bez pieczenia. Cienkie korzenne blaty to herbatniki z przyprawami korzennymi (można je w okresie przedświątecznym bez problemu dostać w sklepach), do tego krem z dodatkiem cynamonu i likieru migdałowego oraz podwójna warstwa powideł śliwkowych. By krem nie był za ciężki wymieszałam w nim kremówkę i kwaśną śmietanę. Ciasto (twarde herbatniki) mięknie już po nocy w lodówce i nadaje się do podania. Smakuje bajecznie! Pachnie cudownie (piernikowo), jest łatwe a czas przygotowania zawrotnie krótki ;-).

Do wykonania ciasta użyłam dokładnie takich herbatników korzennych (Lidl) ale można samemu upiec ciastka Speculoos:

Korzenna kostka z powidłami – składniki:

  • 2 duże opakowania herbatników korzennych (każde 600 g)
  • 1000 ml śmietany kremówki 36%, schłodzonej
  • 300 g gęstej kwaśnej śmietany 18%, schłodzonej
  • 3/4 szklanki (lub mniej) cukru pudru
  • 1 opakowanie cukru wanilinowego (16 g)
  • 2 łyżeczki cynamonu
  • 50 ml likieru Amaretto, schłodzonego
  • 2 słoiczki powideł śliwkowych (290 g słoiczek)

Przygotować formę o wymiarach 23 x 34 cm i wyłożyć papierem do pieczenia (sam spód).

W misie miksera umieścić śmietanę kremówkę, kwaśną śmietanę, oba cukry i ubić do powstania gęstego kremu. Pod koniec ubijania dodać cynamon, likier Amaretto i ubić do połączenia. Powstały krem podzielić na 5 równych części.

W formie ułożyć 5 warstw ciastek korzennych, które przełożyć 5 warstwami kremu (krem będzie też ostatnią warstwą ciasta). Dodatkowo 2 i 4 warstwę ciastek najpierw posmarować powidłami śliwkowymi (powidła wykładamy bezpośrednio na ciasteczkowy blat i przykrywamy porcją kremu).

Tak przygotowane ciasto schłodzić przez noc w lodówce. Przed podaniem oprószyć dodatkowym cynamonem  wymieszanym z kakao lub dowolnie ozdobić. Kroić w kostkę.

Dodatkowo:

  • cynamon i kakao do oprószenia

Smacznego!

Korzenna kostka z powidłami

Przeglądaj wpisy po składnikach:
Dziękuję za zamieszczenie komentarza.

Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.

Autorka bloga

Opublikowano 384 komentarzy
Szukaj w komentarzach: