Dla mnie to bajka ;-). Delikatna, orzeźwiająca kostka agrestowa na biszkopcie: z nadzieniem agrestowym, bitą śmietaną, herbatnikami i cytrynowym lukrem. Po prostu hit. Ciasto proste do przygotowania, z właśnie dojrzewającego w ogródkach agrestu, a potrzebujecie go tutaj aż kilogram! Kostka najlepiej smakuje dnia następnego, kiedy herbatniki na górze zmiekną od lukru i smakują cudownie cytrynowo… Zapiszcie do wykonania :-).
Składniki na ciasto:
- 3 duże jajka
- 1/2 szklanki drobnego cukru do wypieków
- 70 ml oleju rzepakowego lub słonecznikowego
- 1 szklanka (150 g) mąki pszennej
- pół łyżeczki proszku do pieczenia
Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej.
Białka oddzielić od żółtek. Białka umieścić w misie miksera i ubić na sztywną pianę. Dodawać stopniowo cukier, łyżka po łyżce, cały czas ubijając. Dodawać żółtka, po kolei, ubijając. Wlewać strużką olej, dalej ubijając. Mąkę z proszkiem – przesiać i delikatnie wmieszać do ciasta przy pomocy szpatułki.
Ciasto wlać do formy 23 x 33 cm wyłożonej papierem do pieczenia, wyrównać. Piec w temperaturze 170ºC przez około 20 – 25 minut lub do tzw. suchego patyczka. Wyjąć, wystudzić.
Warstwa agrestowa:
- 1 kg agrestu, odszypułkowanego
- 3/4 szklanki cukru
- 2 opakowania budyniu śmietankowego lub waniliowego (bez cukru); każdy na pół litra mleka
Agrest umieścić w garnku, zasypać cukrem, zalać połową szklanki wody. Przykryć pokrywką i zagotować. W szklance rozrobić 2 budynie w proszku z połową szklanki wody. Rozrobione budynie dodać do agrestu, zagotować i pogotować przez chwilę, mieszając. Zdjąć z palnika.
Gorący budyń agrestowy przełożyć na warstwę ciasta, wyrównać i wystudzić.
Ponadto:
- 750 ml śmietany kremówki 36%,schłodzonej
- 1 łyżka cukru pudru
- 200 g herbatników maślanych
- lukier cytrynowy (1 szklanka cukru pudru roztarta z 4 łyżkami soku z cytryny grzbietem dużej łyżki; jesli lukier jest zbyt rzadki dodajemy cukru pudru, jeśli zbyt gęsty – soku z cytryny)
Śmietanę kremówkę ubić z cukrem pudrem, na sztywno. Wyłożyć na warstwę agrestu, wyrównać. Na górze poukładać maślane herbatniki, jeden przy drugim. Polukrować. Schłodzić w lodówce, najlepiej przez całą noc.
Kostka agrestowa powinna być przechowywana w lodówce.
Uwaga: podczas upałów można usztywnić warstwę bitej śmietany 3 łyżeczkami żelatyny. Poczytaj więcej w jaki sposób dodać żelatynę do kremu.
Smacznego :-).
Źródło przepisu – „Pyza na drodze smaku”, przepis zmodyfikowany.
Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.
Autorka bloga