Komentarze (114)

Ciasto z rabarbarem

Zaraz po rabarbarowym crumble, moje ulubione ciasto rabarbarowe. Dlatego, że to maksimum rabarbaru, przykrytego lekkim kruchym ciastem. Można z Ukochanym (Ukochaną) wyjadać ciasto prosto z foremki, wspólną łyżką…, można ciasto potraktować jak tartę i postarać się kroić na mniej lub bardziej zgrabne kawałki ;-). Polecam!

Składniki na ciasto:

 • 450 g mąki pszennej
 • 220 g zimnego masła
 • 50 g cukru pudru
 • szczypta soli
 • kilka łyżek zimnej wody

Mąkę z cukrem pudrem, solą i masłem wyrobić jak na kruszonkę. Następnie połączyć, dodając kilka łyżek zimnej wody (tyle, ile potrzeba do zagniecenia kuli ciasta) i zagnieść ciasto, uformować w kształt kuli. Spłaszczyć, owinąć folią i włożyć do lodówki na 30 – 60 minut.

Przygotować foremkę (jak do apple pie) o średnicy 25 cm lub formę do tarty z wysokimi bokami. Wysmarować ją masłem i oprószyć mąką pszenną; nadmiar mąki strzepać.

Wyjąć ciasto z lodówki, podzielić na 2 części: jedną trochę większa od drugiej. Większą część rozwałkować i wyłożyć nią dno i boki foremki. Schłodzić w lodówce przez kolejne 30 minut (mniejszą część również dalej schładzać w lodówce).

Wyjąć z lodówki, na schłodzone ciasto wyłożyć papier do pieczenia, a następnie na papier wysypać kulki ceramiczne, które obciążą ciasto (może być też fasola, ryż). Tak przygotowane ciasto wstępnie podpiec w temperaturze 200ºC przez 15 minut. Następnie papier usunąć, piec kolejne 5 minut, do lekkiego zbrązowienia spodu.

Nadzienie rabarbarowe:

 • 6 szklanek pociętego na kawałki, obranego rabarbaru (około 800 g)
 • 1,5 szklanki cukru (lub mniej)
 • pół łyżeczki cynamonu
 • 4 łyżki skrobi ziemniaczanej

Rabarbar zasypać połową cukru. Odstawić na 60 minut. Po tym czasie odlać nagromadzony sok, wymieszać z resztą cukru, cynamonem i skrobią.

Ponadto:

 • 2 łyżki mleka do posmarowania ciasta z wierzchu
 • kilka łyżek cukru demerara do posypania

Na podpieczony kruchy spód nałożyć nadzienie rabarbarowe. Drugą część ciasta wyjąć z lodówki, rozwałkować i nałożyć na wierzch foremki, zlepić z podpieczonym ciastem. Na środku ciasta foremką do ciastek wyciąć otwór, by sok mógł swobodnie odparowywać. Ciasto posmarować z wierzchu mlekiem, posypać cukrem.

Piec 10 minut w temperaturze 200ºC, następnie zmniejszyć i piec kolejne 25 minut w temperaturze 180ºC. Wyjąć, przestudzić.

Smacznego :-).

Ciasto z rabarbarem

Ciasto z rabarbarem

Przeglądaj wpisy po składnikach:
Dziękuję za zamieszczenie komentarza.

Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.

Autorka bloga

Opublikowano 114 komentarzy
Szukaj w komentarzach: