Linzer Torte to niezwykła tarta z Linzu, z autentycznego austriackiego przepisu. Wszystko w niej jest doskonałe, i orzechowe, mocno kruche ciasto i malinowe nadzienie… Specjalnie na tę okazję przygotowałam domowy dżem malinowy, by wypiek nie był zbyt słodki. Opłaciło się. Może ktoś miał okazję w Austrii jeść ten słynny wypiek? Proszę o podzielenie się wrażeniami :).
Autorka przepisu używała dużej prostokątnej formy na tartę o wymiarach 30 x 20 cm. Jeśli użyjecie standardowej foremki okrągłej do tarty o średnicy 25 cm, jak ja, ciasta będzie trochę za dużo. Wystarczy jeszcze na małą tartaletkę lub… ciasteczka :).
Składniki na Linzer Torte:
- 255 g mąki pszennej
- 60 g bułki tartej
- 170 g zmielonych migdałów
- 1 łyżeczka zmielonego cynamonu
- 1/8 łyżeczki zmielonej gałki muszkatołowej
- 1/8 łyżeczki zmielonego ziela angielskiego
- 225 g masła
- 120 g drobnego cukru do wypieków
- 1 duże jajko
- skórka otarta z jednej cytryny
Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej. W naczyniu wymieszać mąkę pszenną, bułkę tartą, migdały i przyprawy. Odłożyć.
W misie miksera utrzeć masło z cukrem, do powstania puszystej i jasnej masy maślanej. Dodać jajko i skórkę z cytryny i utrzeć do połączenia się składników. Wsypać odłożoną wcześniej mieszankę z mąką, zmiksować mikserem. Ciasto podzielić na pół, każdą połówkę owinąć folią spożywczą i schłodzić przez 1 godzinę (ciasto kruche można też przygotować wieczór wcześniej, by dobrze się schłodziło, a rano piec).
Składniki na nadzienie malinowe:
- 280 g dżemu malinowego, najlepiej domowego, niskosłodzonego
- 1 łyżka soku z cytryny
Ponadto:
- 1 jajko roztrzepane z 1 łyżką mleka, do posmarowania
- garść płatków migdałów, do posypania
Prostokątną formę na tartę o wymiarach 30 x 20 cm (patrz komentarz nad przepisem odnośnie wielkości formy) wysmarować masłem i oprószyć mąką pszenną, nadmiar mąki strzepać.
Wyjąć jedną część ciasta z lodówki, rozwałkować na papierze do pieczenia, przenieść do formy na jej dno i boki, wyrównać. Na spód wyłożyć dżem malinowy wymieszany z sokiem z cytryny (nie ma potrzeby wcześniejszego podpiekania spodu). Następnie rozwałkować drugie schłodzone ciasto, pociąć je na paski szerokości około 1,5 – 2 cm. Paski ułożyć na wierzchu tarty, by uzyskać charakterystyczną kratkę.
Przed samym pieczeniem ciasto na wierzchu posmarować jajkiem, po brzegach obsypać płatkami migdałów.
Linzer Torte piec w temperaturze 180°C przez 30 – 35 minut lub do zezłocenia się wierzchu tarty i zagotowania się w niej dżemu. Wyjąć z piekarnika i wystudzić.
Domowy dżem malinowy:
1 kg malin wsypać do garnuszka z grubym dnem, dodać 1 szklankę cukru (lub więcej, według uznania), wyciśnięty sok z jednej cytryny i zagotować. Gotować bez przykrycia na minimalnym ogniu około 3 godzin (można rozłożyć gotowanie na dwa razy), aż odparuje część wody. Mniej więcej w połowie gotowania połowę dżemu przetrzeć przez sitko, by pozbyć się nadmiaru pestek.
Smacznego!
Przepis pochodzi z książki Flo Braker 'Baking for all occasions’.
Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.
Autorka bloga