Mamoul to kruche arabskie ciasteczka świąteczne, zwyczajowo pieczone na Ramadan, a najczęściej na święto kończące Ramadan, czy na Wielkanoc. Najczęściej z nadzieniem daktylowym, orzechowym lub pistacjowym. Formowane w dłoniach i ozdabiane przy pomocy sprytnych ‚szczypiec’ lub przy użyciu specjalnych, ręcznie robionych drewnianych foremek. Inna foremka do innego rodzaju nadzienia. Pięknie pachnące podczas wypiekania :-). Procedura ich przygotowania wymaga czasu i cierpliwości. W niektórych przepisach wykorzystuje się drożdże, semolinę, w wielu ciasto przygotowuje się dzień przed pieczeniem.. Kolejne upiekę z nadzieniem orzechowym :-). Przepis prosto z Syrii.
Składniki na około 40 (lub więcej) ciastek:
- 3 szklanki mąki pszennej*
- pół szklanki mąki ziemniaczanej
- pół szklanki cukru pudru
- 2 jajka
- 250 g masła, w temperaturze pokojowej
- 1/4 łyżeczki proszku do pieczenia
- 1 łyżeczka ekstraktu z wanilii
- 1 łyżeczka przyprawy mahlep**
Masło umieścić w misie miksera i zmiksować na jasną, puszystą masę. Dodawać cukier, cały czas ucierając. Dodać jajka, ekstrakt z wanilii, zmiksować.
Do masy maślanej dodać mąkę pszenną, mąkę ziemniaczaną, proszek do pieczenia, mahlep i zmiksować na gładką masę.
Ciasto uformować w kulę. Z ciasta odrywać mniejsze kawałki (orzecha włoskiego) i cienką warstwą wylepiać (oprószoną wcześniej mąką) drewnianą foremkę do ciastek. W środek nakładać niepełną łyżkę nadzienia, przykrywając je znowu kruchym ciastem.
Uformowane w ten sposób ciastko wyłożyć na formę wyłożoną matą teflonową lub papierem do pieczenia. W taki sam sposób uformować pozostałe ciastka, układając je na blaszce w niedużej odległości od siebie.
Piec w temperaturze 175°C przez 12 – 18 minut w zależności od wielkości foremki. Ciasteczka są blade, z lekko podpieczonym złotym spodem. Ostudzić na kratce, oprószyć pudrem.
Nadzienie daktylowe:
- 400 – 500 g pasty daktylowej (lub drobno posiekanych daktyli)
- 3 łyżki roztopionego masła klarowanego ghee
W niedużym garnuszku podgrzać pastę i wymieszać razem z masłem do połączenia. Przestudzić.
* połowę warto zastąpić semoliną
** mahlep – przyprawa pochodząca z ziaren wiśni wonnej; w kuchni bliskowschodniej i tureckiej stosowana przede wszystkim do wypieków i wyrobów cukierniczych dla wyostrzenia ich smaku. Intensywny smak, pomiędzy gorzkimi migdałami a wiśniami.
Drewniane foremki do ciasteczek można nabyć w sklepie arabskim. I tam również przyprawę mahlep, trudną do dostania w tradycyjnych delikatesach.
Smacznego :-).
Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.
Autorka bloga