Komentarze (350)

masa makowa

Najlepsza, wielokrotnie przetestowana masa makowa do makowców, drożdżowych bułeczek z makiem, ciast kruchych, francuskich itp. Najlepszą masę makową otrzymamy przez własnoręczne przygotowanie masy makowej od podstaw. Nie polecam kupnych mas makowych w puszkach. Większość jest przesłodzona, zbyt wodnista a część zawiera środki konserwujące. Jest to niestety najczęstsza przyczyna Waszych niepowodzeń podczas przygotowywania ciast z makiem. Jeśli chcecie sobie uprościć pracę, polecam zakup suchego, zmielonego już maku (o czym w przepisie poniżej). Domowa masa makowa jest zwarta, nie kruszy się od nadmiaru bakalii, odpowiednio słodka. Część cukru można zastąpić miodem, ale pamiętajmy, że zmienia on konsystencję masy makowej i nie sprawdzi się to we wszystkich wypiekach. Z tą masą udadzą się najlepsze makowce!

Składniki na masę makową:

  • 500 g maku
  • 170 g jasnego brązowego cukru lub drobnego cukru do wypieków (*można zrezygnować z cukru na rzecz miodu)
  • 100 g rodzynków lub sułtanków lub suszonej żurawiny
  • 50 g orzechów włoskich lub pekan, posiekanych
  • 3 łyżki miodu
  • 2 łyżeczki ekstraktu z migdałów lub aromatu migdałowego
  • 1 łyżeczka zmielonego cynamonu
  • 1 łyżka masła, w temperaturze pokojowej
  • pół szklanki kandyzowanej skórki pomarańczowej

Mak zalać wrzącą wodą (do jego przykrycia), odstawić do wystudzenia, a następnie odsączyć z nadmiaru wody i dwukrotnie zemleć w maszynce do mięsa z drobnym sitkiem do maku (mak można też zalać wrzątkiem do przykrycia i gotować przez 20 minut, odcisnąć z nadmiaru wody i wystudzić, a następnie dwukrotnie zemleć w maszynce do mięsa z drobnym sitkiem do maku). Do przygotowania masy makowej można również użyć często dostępnego w sklepach maku zmielonego. Jest to spore uproszczenie, ponieważ maku nie trzeba już mielić. Wystarczy zalać wrzątkiem do przykrycia i wystudzić, a następnie dokładnie odcisnąć z nadmiaru wody, np. w lnianym ręczniczku kuchennym.

Do tak przygotowanego maku dodać pozostałe składniki, wymieszać.

Dodatkowo: w zależności od upodobań masę makową można wzbogacić o starte lub posiekane migdały, suszone morele lub suszone śliwki.

Aby wykorzystać masę makową w wypiekach wystarczy ją połączyć z ubitymi białkami (lub całymi jajkami, jajek można też nie dodawać – w zależności od przepisu). Na masę makową z 500 g maku potrzeba 6 ubitych na sztywną pianę białek (z dużych jajek). Dzięki nim masa jest zwięzła, nie kruszy się, nie odstaje od ciasta.

Masę makową można przechowywać do 5 dni w lodówce (bez dodatku białek!) lub mrozić.

Bardzo polecam!

Przeglądaj wpisy po składnikach:
Dziękuję za zamieszczenie komentarza.

Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.

Autorka bloga

Opublikowano 350 komentarzy
Szukaj w komentarzach: