Najlepsza, wielokrotnie przetestowana masa makowa do makowców, drożdżowych bułeczek z makiem, ciast kruchych, francuskich itp. Najlepszą masę makową otrzymamy przez własnoręczne przygotowanie masy makowej od podstaw. Nie polecam kupnych mas makowych w puszkach. Większość jest przesłodzona, zbyt wodnista a część zawiera środki konserwujące. Jest to niestety najczęstsza przyczyna Waszych niepowodzeń podczas przygotowywania ciast z makiem. Jeśli chcecie sobie uprościć pracę, polecam zakup suchego, zmielonego już maku (o czym w przepisie poniżej). Domowa masa makowa jest zwarta, nie kruszy się od nadmiaru bakalii, odpowiednio słodka. Część cukru można zastąpić miodem, ale pamiętajmy, że zmienia on konsystencję masy makowej i nie sprawdzi się to we wszystkich wypiekach. Z tą masą udadzą się najlepsze makowce!
Składniki na masę makową:
- 500 g maku
- 170 g jasnego brązowego cukru lub drobnego cukru do wypieków (*można zrezygnować z cukru na rzecz miodu)
- 100 g rodzynków lub sułtanków lub suszonej żurawiny
- 50 g orzechów włoskich lub pekan, posiekanych
- 3 łyżki miodu
- 2 łyżeczki ekstraktu z migdałów lub aromatu migdałowego
- 1 łyżeczka zmielonego cynamonu
- 1 łyżka masła, w temperaturze pokojowej
- pół szklanki kandyzowanej skórki pomarańczowej
Mak zalać wrzącą wodą (do jego przykrycia), odstawić do wystudzenia, a następnie odsączyć z nadmiaru wody i dwukrotnie zemleć w maszynce do mięsa z drobnym sitkiem do maku (mak można też zalać wrzątkiem do przykrycia i gotować przez 20 minut, odcisnąć z nadmiaru wody i wystudzić, a następnie dwukrotnie zemleć w maszynce do mięsa z drobnym sitkiem do maku). Do przygotowania masy makowej można również użyć często dostępnego w sklepach maku zmielonego. Jest to spore uproszczenie, ponieważ maku nie trzeba już mielić. Wystarczy zalać wrzątkiem do przykrycia i wystudzić, a następnie dokładnie odcisnąć z nadmiaru wody, np. w lnianym ręczniczku kuchennym.
Do tak przygotowanego maku dodać pozostałe składniki, wymieszać.
Dodatkowo: w zależności od upodobań masę makową można wzbogacić o starte lub posiekane migdały, suszone morele lub suszone śliwki.
Aby wykorzystać masę makową w wypiekach wystarczy ją połączyć z ubitymi białkami (lub całymi jajkami, jajek można też nie dodawać – w zależności od przepisu). Na masę makową z 500 g maku potrzeba 6 ubitych na sztywną pianę białek (z dużych jajek). Dzięki nim masa jest zwięzła, nie kruszy się, nie odstaje od ciasta.
Masę makową można przechowywać do 5 dni w lodówce (bez dodatku białek!) lub mrozić.
Bardzo polecam!
Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.
Autorka bloga