Mazarynki (mazariner) to dekadenckie szwedzkie tartaletki na kruchym cieście z masą migdałową i glazurą z cytrynowego lukru. Pieczone w foremkach podobnych do muffinów, ale w owalnym kształcie. Ciasto kruche jest perfekcyjne, a nadzienie migdałowe cudowne w smaku, lekko marcepanowe, ale nie za słodkie. Będziecie nimi oczarowani :-).
Za przepis bardzo dziękuję Margarecie!
Z przepisu otrzymamy 12 sztuk.
Składniki na kruche ciasto:
- 125 g mąki pszennej
- 100 g masła, zimnego
- 1 duże żółtko lub 2 małe
- 50 g cukru pudru
- szczypta soli
Mąkę przesiać, dodać masło, posiekać szybko nożem do momentu, kiedy ciasto będzie przypominać kruszonkę. Dodać żółtko, cukier, sól, szybko zagnieść, owinąć folią (można również zmiksować w malakserze). Uformować kulę, zawinąć w folię, schłodzić w lodówce przez 1 godzinę.
Przygotować formę na 12 muffinów. Gniazda formy wysmarować masłem i oprószyć mąką, nadmiar mąki strzepać.
Schłodzone ciasto rozwałkować na grubość około 2 – 3 mm, wykrawać okrągłe ciasteczka o średnicy trochę większej niż gniazda na muffiny. Ciastem wykładać przygotowane wgłębienia, dokładnie je wylepiając. Schłodzić w lodówce do momentu przygotowania nadzienia.
Nadzienie migdałowe:
- 85 g masła
- 120 g cukru pudru
- 2 duże jajka
- 120 g zmielonych migdałów
- 1 łyżeczka ekstraktu z wanilii lub z migdałów lub z cytryny
Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej.
W misie miksera umieścić masło i cukier. Utrzeć, do powstania jasnej i puszystej masy maślanej. Dodawać jajka, jedno po drugim, miksując po każdym dodaniu (nie ma znaczenia jeśli masa maślana się zwarzy). Dodać zmielone migdały i ekstrakt, utrzeć do połączenia.
Nadzienie migdałowe rozdzielić pomiędzy foremki do muffinów wyłożone ciastem, wypełniając je nie więcej niż do 2/3 ich wysokości (bardzo rosną).
Piec w temperaturze 200ºC przez około 15 minut. Wyjąć, wystudzić. Wystudzone pokryć glazurą cytrynową. Udekorować startą skórką z limonki.
Lukier cytrynowy:
- 1 szklanka cukru pudru
- 2 – 3 łyżki soku z cytryny
Składniki na lukier umieścić w miseczce. Utrzeć grzbietem łyżki do połączenia. Powinien powstać gęsty lukier, ale łatwy do rozprowadzenia po mazarynce. W razie potrzeby regulować gęstość lukru dodając więcej cukru pudru lub soku z cytryny.
Ponadto:
- świeżo otarta skórka z 1 – 2 limonek (najlepiej niewoskowanych)
Mazarynki przechowywać w temperaturze pokojowej, pod przykryciem.
Smacznego :-).
Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.
Autorka bloga