W zeszłym roku rozpoczęłam serię mazurków pisanek (ajerkoniakowy z czarną porzeczką, czekoladowy „dzień i noc” i kokosowo – malinowy). W tym roku chciałabym kontynuować w tej formie serię nowoczesnych mazurków :-). Zacznę od klasyki – mazurek kajmakowy – tym razem z domowej masy kajmakowej, gotowanej ze śmietanki i cukru. Używamy jasnego brązowego cukru, który jednocześnie dodaje kajmakowi smaku toffi. Do ozdoby można użyć ulubionych bakalii, u mnie miejsce znalazły ciasteczka amaretti, słupki migdałów i orzechy laskowe w czekoladzie :-).
Składniki na ciasto kruche:
- 175 g mąki pszennej
- 25 g cukru pudru
- 100 g masła, schłodzonego
- pół łyżki kwaśnej śmietany 18%
- 1 żółtko
- szczypta soli
Przygotować formę owalną o wymiarach 27 x 19,3 cm lub tortownicę o średnicy 24 cm. Jeśli nie posiadacie takiej formy – na papierze do pieczenia odrysować formę tortownicę o średnicy 21 cm. Powstały okrąg wydłużyć/powiększyć z jednej strony na kształt pisanki/jajka, wyciąć wzorzec.
Wszystkie składniki na ciasto umieścić w malakserze i wyrobić/zmiksować (można też wyrobić ręcznie). Ciasto uformować w kulę, owinąć folią i włożyć do lodówki na 1 godzinę.
Po tym czasie ciasto rozwałkować na grubość około 3 – 4 mm i wyłożyć nim owalną foremkę lub tortownicę wraz z 1 cm rantem. Jeśli przygotowaliście wzorzec – należy wyciąć z ciasta kształt pisanki – do rozwałkowanego ciasta przyłożyć wzorzec wycięty z papieru i wyciąć pożądany kształt. Wyciętą pisankę przełożyć na blachę wyłożoną papierem do pieczenia. Z pozostałego ze ścinków ciasta ukształtować wałeczek i przykleić (na białko – pędzelek maczamy w białku i przyklejamy wałeczek do ciasta) do zewnętrznej krawędzi ciasta (będzie to zarazem krawędź, przez którą nie może przelać się nadzienie). Ciasto ponownie schłodzić w lodówce przez 30 – 60 minut.
Przed samym pieczeniem ciasto w kilku miejscach ponakłuwać widelcem. Piec około 15 – 18 minut w temperaturze 200ºC, do wypieczenia i zarumienienia. Wyjąć, wystudzić na kratce.
Domowy kajmak:
- 160 ml śmietany kremówki 30% lub 36%
- 140 g jasnego brązowego cukru
- ziarenka z 1 laski wanilii lub 1 łyżeczka pasty z wanilii
Wszystkie składniki umieścić w niedużym garnuszku. Wymieszać i gotować na najmniejszej mocy palnika przez około 30 minut, co pewien czas mieszając. Odczekać 3 minuty, gorący kajmak wylać na kruchą upieczoną pisankę, rozprowadzić. Kajmak najszybciej tężeje w lodówce.
Dodatkowo:
- ciasteczka amaretti
- migdały w słupkach
- orzechy w czekoladzie i złotej posypce
Ozdobić mazurek kajmakowy, póki kajmak całkowicie nie stężeje (można oczywiście wykorzystać inne bakalie do ozdoby).
Smacznego :-).
Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.
Autorka bloga