Mini serniczki baskijskie to mini wersje Waszego ulubionego sernika baskijskiego! Trzeba przyznać, że sernik baskijski wygląda jeszcze bardziej słodko jako małe indywidualne serniczki, które można podać np. na wszelkiego typu imprezach. Mini serniczki baskijskie powinny być bardzo przypieczone, ale to już wiecie – tutaj nie mają miejsca żadne reguły przypisane innym sernikom. Na górę możecie wyłożyć drobne owoce lub ozdobić polewą czekoladową, w obu przypadkach będą smakowały pysznie. Wielkim plusem jest to, że serniczki przygotujecie w kilka minut (+ pieczenie) :).
Składniki na 12 sztuk.
Składniki na mini serniczki baskijskie:
- 450 g serka kremowego typu philadelphia*
- 150 g drobnego cukru do wypieków
- ziarenka z połowy laski wanilii lub 8 g cukru wanilinowego
- 3 duże jajka
- 250 ml śmietanki kremówki 36% lub podwójnej kremówki (double cream)
- szczypta soli
- 25 g mąki pszennej
Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej.
Standardową formę do muffinów wyłożyć papierem do pieczenia w następujący sposób: gniazda muffinów wysmarować masłem. Z papieru do pieczenia wyciąć większe kwadraty (u mnie o boku 15 cm). Gniazda muffinów wyłożyć papierem do pieczenia w taki sposób, by boki papieru wystawały ponad gniazda muffinów sztywno do góry.
W misie miksera umieścić kremowy serek i cukier. Utrzeć do dokładnego połączenia i do roztarcia cukru. Dodać wanilię, jajka w całości i sól. Utrzeć do otrzymania gładkiej masy serowej. Dodać śmietankę kremówkę i zmiksować, do połączenia. Bezpośrednio do masy serowej przesiać mąkę pszenną i zmiksować do połączenia. Powinna powstać gładka, nie za gęsta masa serowa.
Powstałą masę serową przelać do przygotowanej formy na muffiny wypełniając gniazda muffinów do wysokości foremek.
Piec w temperaturze 200°C, najlepiej bez termoobiegu, przez około 25 – 30 minut. Jeśli po 25 minutach serniczki się jeszcze nie zarumieniły, przestawić je bliżej górnego palnika, zmienić nagrzewanie na termoobieg lub zwiększyć temperaturę (cały czas je obserwując) aby wierzch się mocno zarumienił. Po upieczeniu wyjąć z piekarnika, wystudzić. Serniczki bardzo wyrosną, a potem opadną pozostawiając wyższe brzegi. Powierzchnia serniczków powinna być mocno brązowa.
Mini serniczki baskijskie przechowywać w temperaturze pokojowej. Na dłuższy czas lub podczas upałów przechowywać w lodówce. Można podawać z drobnymi owocami (z malinami, borówką amerykańską, jagodami), polewą czekoladową lub bitą śmietaną.
* Przyznam, że łączę tutaj polski zmielony twaróg z philadelphią, pół na pół. Taki nam smakuje najbardziej.
Smacznego!
Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.
Autorka bloga