Komentarze (219)

Miodowe pierniczki

Duńskie miodowe serca piernikowe w polewie czekoladowej. Bez dodatku cukru, cała ich słodycz pochodzi z dobrej jakości miodu. Jakiego miodu użyć – najprościej odpowiedzieć, że prawdziwego, Waszego ulubionego, pamiętając, że jako główny składnik będzie miał istotny wpływ na smak pierniczków. Ciasto odstawiamy na 24 godziny do lodówki, by nabrało odpowiedniej konsystencji przed pieczeniem. Pierniczki miodowe pieczemy pod koniec listopada i umieszczamy w puszkach (by zmiękły → przeczytaj dopisek na dole przepisu) w oczekiwaniu na święta, czekoladą polewamy przed świętami. Pierniczki są delikatnie słodkie, pyszne :).

Oryginalnie w starszych przepisach duńskich miód z mąką się wyrabia miesiąc wcześniej (podobnie jak w pierniku staropolskim), a po leżakowaniu w chłodnym miejscu dodaje się resztę składników (między innymi amoniak) i piecze pierniczki. U mnie przepis został uproszczony, ponieważ miałam trudności zakupem tych spulchniaczy, które dostępne są w Skandynawii, ale pierniczki są nie mniej pyszne :).

Miodowe pierniczki – składniki na 70 serc:

  • 450 g płynnego miodu*
  • 450 g mąki pszennej
  • 20 g przyprawy korzennej do piernika
  • 2 łyżeczki proszku do pieczenia
  • pół łyżeczki sody oczyszczonej
  • 2 żółtka
  • 2 łyżki wody

Mąkę pszenną, proszek do pieczenia i sodę oczyszczoną – przesiać, odłożyć.

W misie miksera umieścić wszystkie składniki z przepisu i zmiksować. Powstanie klejące i miękkie ciasto. Przełożyć do miseczki, przykryć szczelnie folią spożywczą i odłożyć na 24 godziny do lodówki.

Po tym czasie ciasto wyjąć z lodówki i lekko podsypując mąką rozwałkować na grubość około 5 mm. Z ciasta foremką wycinać serca (u mnie foremka o szerokości 5,5 cm w najszerszym miejscu) i układać na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia w sporych odstępach – rosną dość mocno.

Miodowe pierniczki piec w temperaturze 170ºC przez około 10 minut. Po upieczeniu miodowe pierniczki przełożyć na kratkę i wystudzić.

Polewa czekoladowa:

  • 300 g deserowej czekolady

Czekoladę roztopić w kąpieli wodnej lub mikrofali (zobacz, jak to zrobić prawidłowo). Pierniczki zanurzać w czekoladzie od strony wierzchniej i odkładać na kratkę do zastygnięcia polewy.

Co zrobić, by pierniczki zmiękły?

Pierniczki po upieczeniu są zazwyczaj mocno twarde (powoduje to dodatek miodu). By zmiękły potrzebują pochłonąć odpowiednią dawkę wilgoci np. z powietrza lub owoców. Wtedy będą rozpływały się w ustach! Ułóż pierniczki (jeszcze przed lukrowaniem) na kratce i przenieś do pomieszczenia o wysokiej wilgotności lub uchyl okno podczas deszczu (klimat brytyjski jest dość wilgotny, pierniczki miękną u mnie szybko, już po 3 dniach). Jeśli u Ciebie w domu jest dość sucho, schowaj pierniczki do szczelnej puszki z kawałkami obranych jabłek. Jabłka wymieniaj co kilka dni, by nie zaczęły pleśnieć. Pierniczki będą chłonęły wilgoć z owoców.

* Miód, jeśli jest o konstystencji stałej – należy umieścić w garnuszku i podgrzać do rozpuszczenia, wystudzić.

Smacznego!

Miodowe pierniczki

Miodowe pierniczki

Pierniczki, czekające na zastygnięcie czekolady:

Miodowe pierniczki

Miodowe pierniczki

Źródło przepisu – dk-kogebogen.dk.

Przeglądaj wpisy po składnikach:
Dziękuję za zamieszczenie komentarza.

Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.

Autorka bloga

Opublikowano 219 komentarzy
Szukaj w komentarzach: