Serca lebkuchen są proste do przygotowania i upieczenia. To rodzaj pierniczków, które są bardzo chętnie pieczone w domach niemieckich przed świętami. Najbardziej popularne są serca, ale często pieczone są także gwiazdy, choinki, anioły czy dzwonki… W przepisie używamy i mąki żytniej i zmielonych migdałów, więc przypominają trochę Elisenlebkuchen. Dość słodkie przez dodatek miodu i dodatkowo brązowego cukru, więc nie lukrujemy ich po upieczeniu; w zamian dekorujemy migdałami i kandyzowanymi wiśniami. Wyglądają przepięknie i są wyborne w smaku.
Składniki na 30 sztuk.
Składniki na serca lebkuchen:
- 120 g miodu
- 120 g ciemnego brązowego cukru
- 65 g masła
- 115 g mąki pszennej
- 115 g mąki żytniej jasnej
- 75 g zmielonych migdałów
- 1 duże jajko
- 2,5 łyżeczki przyprawy korzennej do piernika
- pół łyżki kakao
- pół łyżeczki sody oczyszczonej
- 30 g kandyzowanej skórki pomarańczowej, drobno posiekanej
- drobno otarta skórka z połowy cytryny (najlepiej niewoskowanej)
- szczypta soli
Ponadto do ozdoby:
- 15 blanszowanych migdałów lub ich połówek
- 8 kandyzowanych wiśni, przekrojonych na pół
Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej.
W garnuszku umieścić miód, brązowy cukier i masło. Podgrzewać, do roztopienia się składników, mieszając co pewien czas. Zdjąć z palnika i odstawić do przestudzenia (mieszanka powinna pozostać płynna).
W misie miksera umieścić wszystkie pozostałe składniki na serca lebkuchen, dodać płynną mieszankę miodową i zmiksować, do dokładnego połączenia. Powstałe ciasto przełożyć do miseczki, przykryć folią spożywczą i schłodzić w lodówce przez 3 – 8 godzin (idealnie przez noc). Po tym czasie ciasto będzie mniej klejące i da się wałkować.
Płaską blaszkę do ciastek wyłożyć papierem do pieczenia.
Schłodzone ciasto wyjąć z lodówki i rozwałkować na grubość około 5 mm, podsypując mąką. Z ciasta wycinać kształty serc i odkładać na blaszkę, zachowując odstępy – pierniczki rosną również na boki. Na sercach położyć migdały i połówki wiśni kandyzowanych, wciskając je w ciasto.
Serca lebkuchen piec w temperaturze 180°C, z termoobiegiem, przez około 10 – 12 minut (w zależności od wielkości foremek); nie piec zbyt długo, by nie zrobiły się zbyt twarde. Wyjąć z piekarnika i wystudzić. Odłożyć do zmięknięcia
Co zrobić, by pierniczki zmiękły?
Pierniczki po upieczeniu powinny wyjść miękkie, ale z czasem mogą nieco stwardnieć. By zmiękły potrzebują pochłonąć odpowiednią dawkę wilgoci np. z powietrza lub owoców. Wtedy będą rozpływały się w ustach! Ułóż pierniczki na kratce i przenieś do pomieszczenia o wysokiej wilgotności lub uchyl okno podczas deszczu (klimat brytyjski jest dość wilgotny, pierniczki miękną u mnie szybko, już po 3 dniach). Jeśli u Ciebie w domu jest dość sucho, schowaj pierniczki do szczelnej puszki z kawałkami obranych jabłek. Jabłka wymieniaj co kilka dni, by nie zaczęły pleśnieć. Pierniczki będą chłonęły wilgoć z owoców.
Smacznego!
Źródło przepisu – „Advent. Festive German bakes to celebrate the coming of Christmas” Anja Dunk.
Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.
Autorka bloga