Komentarze (107)
Miodownik - rosyjskie ciasto miodowe

Miodownik (Medovik) to bardzo popularne rosyjskie ciasto miodowe pieczone w okresie bożonarodzeniowym, przekładane lekkim i pysznym kremem kajmakowym z dodatkiem miodu. Rosyjski miodownik składa się z wielu warstw ciasta miodowego pieczonego oddzielnie. Być może będziecie chcieli przełożyć go kremem budyniowo-maślanym, kremem z kwaśnej śmietany i kremówki (jak w Marcinku) lub kremem z dodatkiem kaszy manny (na blogu pod nazwą Stefanka), może dodatkowo część blatów posmarujecie powidłami śliwkowymi? Ile gospodarstw – tyle przepisów na miodownik, ale za każdym razem to po prostu rozkosz dla podniebienia. Ciasto rozpływa się w ustach, jest mocno miodowe i karmelowe w smaku i (w tym przypadku) nie wymaga leżakowania! Będzie gotowe w kilkanaście godzin po przełożeniu blatów miodowych kremem, a z każdym dniem będzie coraz bardziej rozpływało się w ustach… W przygotowanie ciasta trzeba włożyć trochę pracy i cierpliwości, przyznaję, ale efekt jest tego wart. Bardzo polecam na najbliższe święta!

Poniższy przepis na miodownik pochodzi z „20th Century Cafe” w San Francisco, której właścicielką jest Michelle Polzine. Właścicielka kawiarni przywiozła do Ameryki przepis ze swoich kulinarnych podróży po Europie, nie spodziewając się zapewne, że ciasto miodowe będzie aż takim hitem. Nie jest to ciasto kruche z dodatkiem miodu, które zwykliście wałkować, ale rzadkie ciasto miodowe, które rozprowadza się na papierze do pieczenia, a następnie wypieka. I miód, dużo miodu… takiej ilości nie znacie z żadnego wcześniejszego miodownika! Miód nie tylko w upieczonych blatach, ale i w kremie. Piękne, pyszne, imponujące ciasto, a w zasadzie tort, którego smak zapamiętacie na długo i przepis, bez którego nie będziecie mogli się obejść podczas świąt Bożego Narodzenia.

———-

Jeżeli interesuje Was przepis na poprzedni miodownik tradycyjny, który usunęłam ze strony – zapraszam TUTAJ po przepis. Przepis został usunięty ze względu na sporą liczbę nieprzychylnych komentarzy. Wiele osób prosiło jednak o przywrócenie przepisu, twierdząc, że to był ich ulubiony miodownik; tym samym spełniam tę prośbę :).

———-

Składniki na miodownik składający się z 10 blatów (+ dodatkowy blat ciasta na okruszki do dekoracji) przełożonych kremem, o wysokości 13 cm.

Składniki na blaty miodowe:

  • 350 g miodu
  • 160 g cukru
  • 200 g masła
  • 1/4 łyżeczki soli
  • 2 łyżeczki sody oczyszczonej
  • 1 łyżeczka zmielonego cynamonu
  • 6 dużych jajek
  • 450 g mąki pszennej

Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej.

W garnku umieścić miód, cukier, masło i sól. Podgrzewać, mieszając, do zagotowania się mieszanki i rozpuszczenia się składników. Kiedy mieszanka zacznie podnosić się i kipieć, zdjąć szybko z palnika, dodać sodę i cynamon, dokładnie wymieszać. Mieszankę miodową odstawić do przestudzenia, co pewien czas mieszając (piana wytworzona po dodaniu sody będzie dalej się podnosić) – powinna być wystudzona, ale wciąż płynna, przed przystąpieniem do kolejnego etapu.

W międzyczasie, kiedy mieszanka miodowa stygnie, na papierze do pieczenia narysować 11 okręgów o średnicy 23 cm. Przygotować również 2 blachy do pieczenia, na których będą pieczone blaty.

Do wystudzonej mieszanki miodowej dodać jajka, w całości i zmiksować, do połączenia się składników. Następnie, bezpośrednio do mieszanki przesiać mąkę pszenną i dokładnie zmiksować, do połączenia. Powstałe ciasto będzie rzadkie.

Na każde narysowane koło, na sam jego środek, wyłożyć po 1/3 szklanki z górką mieszanki miodowej (około 125 – 128 g) i rozprowadzić płaską szpatułką po każdym narysowanym kole (najlepiej papier odwrócić na drugą stronę, by ołówek nie przeniósł się na blaty). Dwa blaty wyłożyć na przygotowane wcześniej blachy.

Blaty miodowe piec w temperaturze 180°C, z termoobiegiem, przez około 6 – 7 minut (nie dłużej, by blaty miodowe nie były twarde), po dwie blachy jednocześnie na różnych poziomach w piekarniku. Wyjąć z piekarnika, wystudzić i w ten sam sposób upiec pozostałe blaty, w sumie 11 sztuk.

Jeden z wystudzonych blatów pokruszyć (najszybciej w malakserze). Okruszki odłożyć – zostaną użyte do dekoracji miodownika.

Składniki na krem kajmakowy:

  • 400 g masy kajmakowej (dulce de leche) z puszki, schłodzonej
  • 115 g miodu
  • duża szczypta soli
  • 1 litr + 150 ml śmietanki kremówki 36%, schłodzonej

W misie miksera umieścić masę kajmakową, miód, sól i ubić, do połączenia. Wlać 150 ml śmietanki kremówki i ubić (końcówki miksera do ubijania piany z białek), do połączenia. Schłodzić w lodówce przez około 30 minut.

Do większej misy miksera wlać pozostałą śmietankę kremówkę (1 litr) i ubić. Dodać schłodzoną mieszankę kajmakową i ubić, do otrzymania sztywnego kremu (uważając, by nie ubijać zbyt długo, by krem się nie zwarzył).

Wykonanie:

Na paterze układać wystudzone placki, jeden po drugim i przekładać je kremem (na każdy blat jedna warstwa kremu kajmakowego o wadze około 150 g). Po przełożeniu wszystkich placków boki i wierzch tortu pokryć pozostałym kremem i wyrównać. Boki i wierzch tortu posypać okruszkami a na wierzchu dowolnie udekorować (u mnie to świeży rozmaryn i żurawina). Schłodzić w lodówce i podawać dopiero następnego dnia, po kilkunastogodzinnym chłodzeniu w lodówce.

Miodownik przechowywać w lodówce.

Smacznego!

Miodownik - rosyjskie ciasto miodowe

 

Miodownik - rosyjskie ciasto miodowe

 

Miodownik - rosyjskie ciasto miodowe

Źródło przepisu – „Baking at the 20th Century Cafe” Michelle Polzine, z moimi zmianami.

Przeglądaj wpisy po składnikach:
Dziękuję za zamieszczenie komentarza.

Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.

Autorka bloga

Opublikowano 107 komentarzy
Szukaj w komentarzach: