’Niebem w gębie’ lub po prostu 'niebem’ nazywano to ciasto jeszcze w poprzednim stuleciu. Dzisiaj może nazwa byłaby inna, a niebem w gębie każdy z Was nazwałby swoje ulubione ciasto… Po tym wypieku widać, jak czasy się zmieniają, także w kulinariach. Dwa blaty kruchego ciasta przełożone szarlotkowym nadzieniem jabłkowym i maślanym kremem orzechowym. Polewa powinna być prosta (na maśle, mleku i kakao), ale już tutaj nie mogłam się powstrzymać i przygotowałam czekoladowe ganache. Może macie taki sam przepis na niebo w gębie w zeszytach Waszych mam? Czy jeszcze chętnie do niego wracacie? A jeżeli po raz pierwszy widzicie taki przepis, czy może być lepsza pora na jego przygotowanie niż jesień? 🙂
Składniki na kruche ciasto:
- 400 g mąki pszennej
- 250 g masła, schłodzonego
- pół szklanki cukru pudru
- 3 żółtka
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
Mąkę i proszek do pieczenia przesiać, dodać masło posiekać szybko nożem do momentu, kiedy ciasto będzie przypominało kruszonkę. Dodać żółtka, cukier i szybko zagnieść (można również zmiksować w malakserze). Uformować kulę, podzielić na 2 równe części, spłaszczyć, zawinąć je w folię spożywczą, schłodzić w lodówce przez 60 minut.
Blachę o wymiarach 25 x 36 cm wysmarować masłem, wyłożyć papierem do pieczenia. Pierwszą część ciasta wyjąć z lodówki, rozwałkować na wielkość formy, przełożyć do formy, wyrównać palcami. Włożyć do rozgrzanego do temperatury 190ºC piekarnika i piec na złoty kolor przez około 15 minut. Wyjąć, wystudzić. Identycznie postąpić z drugim kruchym ciastem.
Powinniśmy otrzymać 2 kruche blaty ciasta.
Składniki na nadzienie jabłkowe:
- 1,3 kg jabłek, jędrnych i kwaśnych
- 150 g cukru
- świeżo wyciśnięty sok z połowy cytryny
- 1 opakowanie galaretki cytrynowej (77g)
Jabłka obrać i usunąć gniazda nasienne. Zetrzeć na tarce na grubych oczkach bezpośrednio do garnka. Dodać cukier, sok z cytryny i wymieszać. Podgrzewać, co pewien czas mieszając, aż do lekkiego podduszenia jabłek. Na sam koniec wsypać galaretkę (proszek) i wymieszać do jej rozpuszczenia. Odstawić do wystudzenia.
Składniki na maślany krem orzechowy:
- 250 g orzechów włoskich
- 250 ml mleka
- 250 g masła
- 150 g cukru pudru
Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej.
Orzechy zemleć w malakserze na mąkę, zalać mlekiem i zagotować. Pogotować przez chwilę do zgęstnienia masy orzechowej. Zdjąć z palnika, przykryć folią spożywczą, odstawić do wystudzenia.
Masło i cukier umieścić w misie miksera. Utrzeć do powstania jasnej i puszystej masy maślanej. Dodawać masę orzechową, w trzech turach, ucierając do połączenia.
Składniki na polewę czekoladową:
- 90 ml śmietany kremówki 30% lub 36%
- 90 g czekolady deserowej
W garnuszku umieścić śmietanę kremówkę, podgrzać prawie do wrzenia, zdjąć z palnika. Dodać posiekaną czekoladę, odstawić na 2 minuty. Po tym czasie wymieszać do powstania gładkiego sosu czekoladowego. Przestudzić.
Wykonanie:
Jeden z upieczonych kruchych blatów pozostawić w formie. Na niego wyłożyć wystudzone nadzienie jabłkowe, wyrównać. Przykryć drugim kruchym blatem, lekko i ostrożnie go dociskając. Na wierzch wyłożyć masę orzechową, wyrównać. Schłodzić w lodówce. Na schłodzone ciasto wylać polewę czekoladową, wyrównać, ponownie schłodzić.
Niebo w gębie podawać chwilę po wyjęciu z lodówki, kiedy masa orzechowa zmięknie.
Uwaga: do kremu maślanego można dodać alkohol, około 2 łyżek, dla bardziej wyraźnego smaku.
Smacznego :-).
Źródło przepisu – Magiel Kuchenny.
Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.
Autorka bloga