Komentarze (10)
Omlet cesarski

Perfekcyjny omlet cesarski wywodzący się z kuchni austriackiej; już nie musicie szukać najlepszego przepisu :). Kaiserschmarrn to puszysty, słodki gruby naleśnik, lekki omlet, „rwany” na kawałki podczas smażenia. Niezwykle puszysty, co osiągamy dzięki częściowemu pieczeniu w piekarniku. W Austrii często podawany jako słodkie dane główne, ale przyjął się na śniadanie lub podwieczorek. Podawany z ulubionymi dodatkami, tradycyjnie ze śliwkami, cukrem pudrem i/lub cynamonem, ale po prostu podajcie tak, jak lubicie :).

Składniki na omlet cesarski:

  • 3 duże jajka, białka i żółtka osobno
  • szczypta soli
  • 1 – 2 łyżki cukru (wedle smaku)
  • 150 ml mleka
  • pół łyżeczki ekstraktu z wanilii
  • 90 g mąki pszennej
  • opcjonalnie: 2 łyżki rodzynków namoczonych w ciemnym rumie

Dodatkowo:

  • masło klarowane do smażenia* (około 1,5 łyżki)
  • cukier puder do oprószenia
  • do podania: kompot śliwkowy, powidła/konfitura śliwkowa, mus jabłkowy, prażone jabłka, sos owocowy itp.

Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej.

W naczyniu umieścić żółtka, cukier, mleko, wanilię. Dokładnie wymieszać rózgą kuchenną do połączenia się składników. Bezpośrednio na mieszankę przesiać mąkę pszenną i wymieszać rózgą kuchenną, by nie było grudek.

W osobnym naczyniu ubić białka, do sztywności, dodając szczyptę soli po lekkim spienieniu się białek. Ubite białka dodać do mieszanki w dwóch turach, delikatnie wymieszać je szpatułką z ciastem.

Piekarnik rozgrzać do 180°C. Na patelnię o średnicy 25 cm (taką, którą można używać w piekarniku czyli bez drewnianej lub plastikowej rękojeści) wylać 1 – 1,5 łyżki masła klarowanego i rozgrzać. Na patelnię przelać mieszankę omletową i smażyć na średnio rozgrzanym palniku przez 1 minutę. Po tym czasie omlet na wierzchu można posypać rodzynkami (jeśli je dodajemy) a następnie patelnię umieścić w piekarniku i piec przez około 10 minut lub do wyrośnięcia i lekkiego zezłocenia się omletu (piekłam z termoobiegiem, ale można też z grzaniem góra-dół). Patelnię wyjąć z piekarnika, umieścić na małej mocy palnika i przekroić omlet ostrożnie na 4 części (ćwiartki koła), odwrócić je szpatułką na drugą stronę. Jeśli omlet zarumienił się słabo w piekarniku to dosmażyć go przez chwilę teraz. Następnie szpatułką pokroić omlet na mniejsze cząstki, ewentualnie odrywając części omleta dwoma widelcami. Omlet powinien być ścięty, ale nie przesuszony.

Omlet cesarski przełożyć na talerz i oprószyć cukrem pudrem. Podawać gorący, z kompotem śliwkowym, konfiturą śliwkową lub musem jabłkowym/z prażonymi jabłkami.

*Masło klarowane

Masło klarowane używamy do pieczenia/smażenia w wyższych temperaturach. Takie masło nie będzie się palić w piekarniku i nie pozostawi niemiłego posmaku podczas długiego pieczenia. Długo też się przechowuje. Masło klarowane można kupić gotowe (Ghee) lub w prosty sposób przygotować samemu. W tym celu masło (82% tłuszczu) umieścić w garnuszku i podgrzewać na małej mocy palnika (nie mieszając), czekając do jego roztopienia. Z masła oddzieli się piana (ściągnąć ją delikatnie łyżeczką i usunąć) oraz biała warstwa białkowa, która osiądzie na dnie garnuszka. Wtedy wystarczy powoli przelać część żółtą, klarowną, do pojemniczka/słoiczka, w taki sposób, by nie naruszyć białej warstwy znajdującej się na dnie garnuszka. Klarowane masło można przechowywać w lodówce przez długi okres czasu.

Smacznego :-).

Omlet cesarski

Źródło przepisu – lilvienna.com.

Przeglądaj wpisy po składnikach:
Dziękuję za zamieszczenie komentarza.

Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.

Autorka bloga

Opublikowano 10 komentarzy
Szukaj w komentarzach: