Pyszne pączki z kremem budyniowym i charakterystycznym kakaowym lukrem, które są popularne na całym świecie. Inspiracją do ich powstania niewątpliwie było bostońskie ciasto z kremem. Do nadziania pączków tradycyjnie używa się budyniu (można użyć domowego budyniu z eklerków), a ja w przepisie pokusiłam się o lżejszy krem budyniowy. Pączki bostońskie są pyszne, bardzo polecam!
Składniki na 16 sztuk (dużych pączków):
- 650 g mąki pszennej
- 2 duże jajka
- 115 g masła, roztopionego
- 80 g drobnego cukru do wypieków
- pół łyżeczki soli
- 2 łyżki wódki lub 1 łyżka spirytusu
- 310 ml letniego mleka
- 20 g świeżych drożdży lub 10 g drożdży suchych
Mąkę pszenną przesiać, wymieszać z suchymi drożdżami (ze świeżymi najpierw zrobić rozczyn). Dodać pozostałe składniki i wyrobić, pod koniec dodając rozpuszczony tłuszcz. Wyrabiać kilkanaście minut, aż ciasto będzie gładkie i miękkie (starając się nie dosypywać mąki, mimo iż ciasto będzie się lekko kleić; polecam wyrabiać mikserem z hakiem do ciasta drożdżowego lub w maszynie do pieczenia chleba). Wyrobione ciasto uformować w kulę, włożyć do oprószonej mąką miski, przykryć i odstawić w ciepłe miejsce do podwojenia objętości (około 1,5 h).
Po tym czasie ciasto wyjąć na oprószony mąką blat, krótko wyrobić. Formować ręcznie – odrywać kawałki ciasta, odważyć około 80 – 82 g na każdy pączek, uformować kulki, następnie odłożyć je na ręczniczek lub stolnicę oprószoną mąką pszenną. Pączki przykryć i pozostawić w cieple do podwojenia objętości (około 25 – 40 minut w zależności od temperatury otoczenia; pączki powinny być dobrze napuszone, ale nie przerośnięte).
Po wyrośnieciu smażyć pączki w oleju rozgrzanym do temperatury 175ºC, po kilka minut z każdej strony. Temperatura oleju nie powinna być zbyt wysoka, ponieważ pączki szybko zbrązowieją od zewnątrz, a w środku będą surowe; jeśli temperatura oleju będzie zbyt niska pączki będą chłonęły tłuszcz.
Po usmażeniu odkładać na bibułkę do odsączenia i wystudzenia. Pączki bostońskie nadziewać kremem budyniowym i polewać lukrem kakaowym. Po zastygnięciu lukru odkładać na paterę.
Krem budyniowy:
- 1 opakowanie budyniu waniliowego bez cukru (opakowanie na 500 ml mleka)
- 250 ml mleka
- 3 łyżki cukru
- ziarenka z 1 laski wanilii (niekoniecznie)
- 250 g serka mascarpone, schłodzonego
Budyń ugotować z 3 łyżkami cukru i wanilią według instrukcji na opakowaniu wykorzystując 250 ml mleka (zamiast 500 ml). Zagotować, chwilę pogotować, zdjąć z palnika, przełożyć do miseczki i przykryć folią spożywczą, w taki sposób, by dotykała bezpośrednio powierzchni budyniu. Wystudzić, następnie schłodzić w lodówce.
W misie miksera umieścić schłodzony serek mascarpone i krótko ubić (mieszadła do ubijania piany z białek). Dodawać zimny budyń, w trzech turach, nie zaprzestając ubijania. Budyń będzie gęsty i grudkowaty, ale podczas miksowania z serkiem mascarpone zamieni się w jednolity krem budyniowy.
Lukier kakaowy:
- 1 i 3/4 szklanki cukru pudru
- 1/4 szklanki kakao
- 1/4 szklanki ciepłego mleka
- 1 łyżeczka ekstraktu z wanilii
Wszystkie składniki umieścić w naczyniu i rozetrzeć grzbietem łyżki. Jeśli lukier będzie zbyt gęsty dodać odrobinę mleka, jeśli zbyt rzadki – cukru pudru i ponownie rozetrzeć.
Metoda dla maszynistów:
Wszystkie składniki na ciasto umieścić w maszynie do pieczenia według kolejności: płynne, sypkie, na końcu drożdże. Nastawić program do wyrabiania i wyrastania ciasta ‚dough’. Po tym czasie ciasto wyjąć, lekko zagnieść, i dalej postępować wg przepisu.
Smażysz pączki po raz pierwszy? Koniecznie przeczytaj jak zrobić to perfekcyjnie! Z notki dowiesz się między innymi jakich błędów nie popełniać, jak prawidłowo nadziewać pączki i jakiego użyć tłuszczu do smażenia.
Źródło przepisu – cooking.nytimes.com, przepis zmodyfikowany.
Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.
Autorka bloga