Pączki na piwie pięknie rosną, są puszyste, nie nasiąkają tłuszczem :-). Piwa nie czuć w smaku, choć surowe ciasto mocno nim pachnie, również w trakcie smażenia. Pączki z dodatkiem piwa (dowolnego, może to być też piwo pszeniczne, ale można zamiast piwa użyć jabłkowego cydru) można przygotować w tradycyjnym okrągłym kształcie z Waszym ulubionym nadzieniem. U mnie w postaci donutów obtoczonych w cynamonowym cukrze. Karnawał rozpoczęty!
Składniki na pączki na piwie – 20 sztuk:
- 550 g mąki pszennej (+ do podsypywania)
- 14 g drożdży suchych lub 30 g drożdży świeżych
- 200 ml piwa, w temperaturze pokojowej
- 50 ml śmietany kremówki 30% lub 36%
- 2 jajka
- 2 żółtka
- 70 g drobnego cukru do wypieków
- duża szczypta soli
- 80 g masła, roztopionego i przestudzonego
Do smażenia:
- olej rzepakowy, smalec lub olej kokosowy, około 1,5 litra
Mąkę pszenną przesiać, wymieszać z suchymi drożdżami, ze świeżymi najpierw zrobić rozczyn (tak, w tym przypadku z użyciem piwa!)
Dodać pozostałe składniki na ciasto i wyrobić, pod koniec dodając roztopiony tłuszcz. Wyrabiać kilka minut, aż ciasto będzie gładkie i miękkie (starając się nie dosypywać mąki, mimo iż ciasto będzie się lekko kleiło; polecam wyrabiać mikserem z hakiem do ciasta drożdżowego lub w maszynie do pieczenia chleba). Wyrobione ciasto uformować w kulę, włożyć do oprószonej mąką miski, przykryć i odstawić w ciepłe miejsce do podwojenia objętości (około 1,5 godziny).
Po tym czasie ciasto wyjąć na oprószony mąką blat, krótko wyrobić. Rozwałkować na grubość około 1 cm, lekko podsypując mąką, i dwoma szklankami, większą i mniejszą (np. literatką), wykrawać pączki. Pozostałe ciasto raz jeszcze zagnieść, rozwałkować i ponownie wycinać kształty. Pączki przykryć i pozostawić w cieple do podwojenia objętości (około 25 – 40 minut w zależności od temperatury otoczenia; pączki powinny być dobrze napuszone, ale nie przerośnięte).
Po wyrośnięciu pączki na piwie smażyć w oleju rozgrzanym do temperatury 175ºC, po mniej więcej 1,5 minuty z każdej strony. Gorące pączki od razu obtaczać w cynamonowym cukrze i odkładać na tacę z wyłożoną wcześniej bibułką.
Cukier cynamonowy:
- 1 szklanka drobnego cukru do wypieków
- 1 łyżka cynamonu
Wymieszać na talerzyku.
Uwaga: jeśli zdecydujecie się przygotować pączki o tradycyjnym okrągłym kształcie, wtedy ciasta nie wałkujemy, ale ręcznie formujemy kulki!
Smacznego :-).
Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.
Autorka bloga