Pączki z bitą śmietaną – po usmażeniu przekrojone i wypełnione bitą śmietaną prosto z rękawa cukierniczego. Przygotowane na Wasze życzenie. Przypomniały mi o szwedzkich bułeczkach karnawałowych semlor, ale w mojej wersji oczywiście jest bardziej kalorycznie ;-). Kto lubi taką odmianę pączków? Zachęcam do przygotowania.
Składniki na pączki z bitą śmietaną (18 – 20 sztuk):
- 600 g mąki pszennej + kilka łyżek do podsypywania
- 3 jajka
- 100 g masła, roztopionego
- 70 g cukru z prawdziwą wanilią
- pół łyżeczki soli
- 2 łyżki ekstraktu z wanilii (lub wódki)
- 250 ml letniego mleka
- 20 g świeżych drożdży lub 10 g drożdży suchych
Ponadto:
- tłuszcz do smażenia np. olej rzepakowy, olej kokosowy, smalec
- 750 ml – 1000 ml śmietany kremówki 36%, schłodzonej
- 1,5 – 2 łyżki cukru pudru + cukier puder do oprószenia pączków
- 1 łyżeczka pasty z wanilii lub ziarenka z 1 laski wanilii
Mąkę pszenną przesiać, wymieszać z suchymi drożdżami (ze świeżymi najpierw zrobić rozczyn). Dodać pozostałe składniki i wyrobić, pod koniec dodając rozpuszczony tłuszcz. Wyrabiać kilka minut, aż ciasto będzie gładkie i miękkie (starając się nie dosypywać mąki, mimo iż ciasto będzie się lekko kleić; polecam wyrabiać mikserem z hakiem do ciasta drożdżowego lub w maszynie do pieczenia chleba). Wyrobione ciasto uformować w kulę, włożyć do oprószonej mąką miski, przykryć i odstawić w ciepłe miejsce do podwojenia objętości (około 1,5 h).
Po tym czasie ciasto wyjąć na oprószony mąką blat, krótko wyrobić. Formować ręcznie – odrywać kawałki ciasta, odważyć około 70 g na każdy pączek i uformować kulki, następnie odłożyć je na ręczniczek lub stolnicę oprószoną mąką pszenną. Pączki przykryć i pozostawić w cieple do podwojenia objętości (około 25 – 40 minut w zależności od temperatury otoczenia; pączki powinny być dobrze napuszone, ale nie przerośnięte).
Po wyrośnieciu smażyć pączki w tłuszczu rozgrzanym do temperatury 175ºC, po kilka minut z każdej strony. Temperatura tłuszczu nie powinna być zbyt wysoka, ponieważ pączki szybko zbrązowieją od zewnątrz, a w środku będą surowe.
Po usmażeniu odkładać na bibułkę do odsączenia. Wystudzić. Każdy pączek przekroić na pół.
Schłodzoną śmietanę kremówkę, cukier puder (1,5 – 2 łyżki) i wanilę umieścić w misie miksera i ubić na puszysty krem. Bitą śmietanę przełożyć do dużego rękawa cukierniczego z ozdobną tylką. Wyciskać krem na dolną część pączka i przykrywać górną częścią pączka. Pączki z bitą śmietaną oprószyć cukrem pudrem i przekładać na paterę.
Jasna 'obrączka’ na pączkach – tworzy się, gdy pączek jest pięknie wyrośnięty, napuszony i lekki jak chmurka. Wtedy unosi się na powierzchni oleju bez problemów. Nie ma na tą 'obrączkę’ wpływu przykrywanie garnka pokrywką podczas smażenia lub nalewanie oleju tylko do połowy ich wysokości. To mity. Oleju musi być na tyle dużo, by pączek swobodnie w nim pływał i nie dotykał dna.
Metoda dla maszynistów:
Wszystkie składniki umieścić w maszynie do pieczenia według kolejności: płynne, sypkie, na końcu drożdże. Nastawić program do wyrabiania i wyrastania ciasta 'dough’. Po tym czasie ciasto wyjąć, lekko zagnieść, i dalej postępować wg przepisu.
Smażysz pączki po raz pierwszy? Koniecznie przeczytaj jak zrobić to perfekcyjnie! Z notki dowiesz się między innymi jakich błędów nie popełniać, jak prawidłowo nadziewać pączki i jakiego użyć tłuszczu do smażenia.
Smacznego :-).
Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.
Autorka bloga