Te słodko wyglądająco ciastka świąteczne to niemieckie pfeffernusse, rodzaj świątecznych pierniczków, trochę już staromodnych i często niedocenianych (popularnych także w Danii i Holandii). Ich charakterystyczną cechą jest duża ilość przypraw korzennych oraz pieprzu, razem ze skórkami cytrusowymi, melasą i brandy. Kruche z zewnątrz, przykryte warstwą białego lukru, bardzo aromatyczne i ani miękkie ani twarde w środku – takie w sam raz. Nie należy redukować ilości zwłaszcza świeżego pieprzu – to ich znak rozpoznawczy, że lekko szczypią w język ;). Nie będą w guście każdego, ale warte są, by dać im szansę. Ja bardzo polecam!
Uwaga: zamiast lukru królewskiego (na białkach) można wykonać prosty lukier na wodzie (1 szklanka cukru pudru roztarta z 3 – 4 łyżkami wrzątku; proporcje należy zwiększyć) lub po prostu obtoczyć w cukrze pudrze.
Składniki na pfeffernusse (4 tuziny ciastek):
- 2 szklanki i 2 łyżki mąki pszennej
- 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
- 1/4 łyżeczki sody oczyszczonej
- szczypta soli
- 2 łyżeczki zmielonego cynamonu
- 1 łyżeczka zmielonego kardamonu
- 1/2 łyżeczki zmielonych goździków
- 1/2 łyżeczki startej lub zmielonej gałki muszkatołowej
- 1/2 łyżeczki zmielonego imbiru
- 1/2 łyżeczki zmielonego czarnego pieprzu
- 115 g masła
- 170 g drobnego cukru do wypieków
- 2 żółtka (z dużych jajek)
- 1/2 szklanki drobno posiekanych migdałów
- 2 łyżeczki świeżo otartej skórki z pomarańczy
- 2 łyżeczki świeżo otartej skórki z cytryny
- 6 łyżek melasy
- 6 łyżek brandy lub ciemnego rumu lub whiskey
Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej.
W misie miksera umieścić masło i cukier. Utrzeć do powstania jasnej i puszystej masy maślanej. Dodawać żółtka, jedno po drugim, cały czas ucierając. Dodać migdały, melasę, brandy, otarte skórki z cytrusów i utrzeć. Dodać mąkę pszenną, proszek do pieczenia, sodę oczyszczoną, sól i wszystkie przyprawy. Zmiksować do połączenia. Ciasto przełożyć do miseczki, przykryć folią spożywczą i odłożyć do lodówki na 8 godzin do 2 dni, by wszystkie smaki i aromaty dobrze się 'przegryzły’.
Po tym czasie płaską blachę do ciastek wyłożyć papierem do pieczenia. Z masy formować kulki – na 1 kulkę wziąć 1 łyżkę (15 ml) ciasta i układać na blaszce w dużych odległościach od siebie. Podczas pieczenia niewykorzystane ciasto powinno się dalej chłodzić w lodówce.
Piec w temperaturze 175ºC przez około 12 – 14 minut. Ciastko powinno rozpłynąć się na boki, urosnąć, lekko popękać i się zarumienić. Wyjąć, następnie wystudzić na kratce.
Składniki na lukier królewski:
- 90 g białka
- 445 g cukru pudru
- 5 – 7 kropli soku z cytryny
Białka oddzielić od żółtek z jednodniowym wyprzedzeniem. Przelać je do czystego, suchego naczynia, przykryć folią spożywczą i pozostawić w lodówce na całą noc. Dzięki temu białko się wzmocni. Przed samym ucieraniem przecedzić białko przez drobne sitko, np. od herbaty.
W misie miksera umieścić wszystkie składniki na lukier. Ucierać przez 10 – 20 minut na najniższych obrotach miksera przy użyciu końcówki mieszającej w kształcie litery 'K’. Nie wolno ubijać zbyt szybko – spowoduje to napowietrzenie cukru i utworzą się pęcherzyki powietrza, które powodują pękanie lukru. W gotowym lukrze nie powinno być najmniejszych grudek. Gotowy lukier nie spływa ze szpatułki, ale delikatnie się na niej zagina.
Gotowe pfeffernusse maczać w lukrze (trzymając za spód), czekając chwilę, aż spłynie z nich nadmiar lukru (delikatnie stukamy/strzepujemy). Odkładać na kratkę do zastygnięcia.
Smacznego!
Źródło przepisu – brooklynhomemaker.com.
Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.
Autorka bloga