Komentarze (470)

Pierniczki z Norymbergii

Poważna konkurencja dla niemieckich lebkuchen (które kochacie!), na które przepis już od dawna jest na blogu :). Tym razem z Norymbergi, inne lebkuchen, zwane również pierniczkami Elizy, których tradycja wypiekania sięga XIV wieku. Norymberga była wtedy jednym z głównych miast na szlaku handlowym w Europie. Dzięki temu łatwiejszy był dostęp do anyżu, imbiru, migdałów, wszelkich egzotycznych dóbr… również dzięki temu pierniczki z Norymbergi były rozwożone przez handlarzy i słynne na cały świat. Wypiekane na opłatkach (Oblaten), dzięki którym nie przywierają do blaszki i dłużej utrzymują świeżość. Ciasto na pierniczki składa się prawie wyłącznie z bakalii: orzechów, głównie migdałów, kandyzowanych skórek cytrusowych i bardzo małej, wręcz znikomej ilości mąki. Miękkie od razu po upieczeniu, na drugi dzień rozpływają się w ustach i są jeszcze smaczniejsze… Po upieczeniu lukrujemy je lub pokrywamy czekoladą. I nie zapominamy o migdałach, które zawsze zdobią pierniczki z Norymbergi!

Pierniczki z Norymbergi – składniki na 20 dużych pierniczków (9 cm średnicy):

  • 150 g miałkiego brązowego cukru
  • 50 g płynnego miodu*
  • 120 g białka (z 3 dużych jajek)
  • 250 g zmielonych migdałów
  • 50 g posiekanych orzechów laskowych, podpieczonych na suchej patelni
  • 20 g mąki pszennej
  • 20 g przyprawy korzennej do piernika
  • 10 g proszku do pieczenia
  • 50 g masy marcepanowej, startej na tarce
  • 25 g kandyzowanej skórki pomarańczowej, drobno posiekanej
  • 25 g kandyzowanej skórki cytrynowej, drobno posiekanej

Ponadto:

  • 20 opłatków do pierniczków o średnicy 9 cm (zamiast można użyć wafli)
  • 60 migdałów bez skórki, do dekoracji

Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej.

W naczyniu wymieszać białka (nie ubijamy ich wcześniej) z miodem i cukrem, do połączenia. Dodać zmielone migdały, posiekane orzechy, mąkę pszenną, przyprawy korzenne, proszek do pieczenia, masę marcepanową, kandyzowane skórki z cytrusów. Dobrze wymieszać, do połączenia (można mikserem). Powstałe ciasto powinno mieć konsystencję pasty. Jeśli ciasto jest zbyt rzadkie należy dodać niedużo zmielonych migdałów lub mąki, jeśli zbyt gęste – odrobinę białka.

Na dwie blachy do pieczenia wyłożyć opłatki. Na opłatki wyłożyć ciasto o grubości około 1.2 – 1.5 cm, pozostawiając 1 cm od brzegu opłatka wolny (pierniczek podczas pieczenia będzie rósł i przykryje cały opłatek). W każdy pierniczek wetknąć 3 migdały.

Blaszki pozostawić w temperaturze pokojowej na 24 godziny (nie przykrywając niczym), pierniczki powinny przeschnąć.

Po tym czasie piec w temperaturze 180 – 190ºC przez około 12 – 15 minut do zbrązowienia (nie za długo, by pierniczki nie były gorzkie). Podczas pieczenia 2 lub 3 razy otwierać piekarnik by wypuścić parę wodną. Po upieczeniu pierniczki będą bardzo miękkie. Pozostawić je do przestudzenia na blaszce, następnie przenieść na kratkę. Wystudzone polukrować.

Lukier:

  • 1 szklanka cukru pudru
  • 3 łyżki gorącej wody

Cukier rozprowadzić z wodą grzbietem łyżki do otrzymania płynnej konsystencji.

* Miód o stałej konsystencji należy podgrzać do uzyskania stanu płynnego, wystudzić.

Pierniczki z Norymbergi można przechowywać do 3 miesięcy w zamkniętym pojemniku. Przez cały czas pozostają miękkie.

Smacznego!

Pierniczki z Norymbergii

Pierniczki z Norymbergii

Pierniczki z Norymbergii

Źródło przepisu.

Przeglądaj wpisy po składnikach:
Dziękuję za zamieszczenie komentarza.

Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.

Autorka bloga

Opublikowano 470 komentarzy
Szukaj w komentarzach: