Prinsesstarta czyli tort księżniczki – najpopularniejszy tort w Szwecji :-). Warstwy delikatnego biszkoptu, dżemu malinowego, budyniu z wanilią i przede wszystkim góra (dosłownie!) bitej śmietany. Wszystko wieńczy warstwa zielonego marcepanu oprószonego cukrem pudrem i charakterystyczna marcepanowa różyczka na wierzchu tortu. Ciasto jest bardzo delikatne, pyszne, mocno kremowe a przepis dość prosty jak na tort. Prinsesstarta w Szwecji pojawia się z okazji ślubów (wtedy w wersji białej lub różowej), urodzin, Wielkanocy (żółte), Bożego Narodzenia (czerwone) lub podczas innych uroczystych okazji. Po raz pierwszy tort pojawił się w latach 30-tych XX wieku a najbardziej upodobały go sobie księżniczki Margaretha, Märtha and Astrid, skąd i nazwa tortu. W sieci Ikea możecie spróbować takiego torciku w wersji mini, a dodatkowa ciekawostka – w Szwecji każdy trzeci tydzień września jest oficjalnym tygodniem tortu księżniczki :-). Wypróbucie i Wy!
Składniki na biszkopt:
- 4 duże jajka
- 140 g drobnego cukru do wypieków
- 100 g mąki pszennej
- 40 g skrobi ziemniaczanej
/szklanka o pojemności 250 ml/
Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej. Mąkę przesiać.
Białka oddzielić od żółtek, ubić na sztywną pianę (uważając, by ich nie 'przebić’). Pod koniec ubijania dodawać partiami cukier, łyżka po łyżce, ubijając po każdym dodaniu. Dodawać po kolei żółtka, nadal ubijając.
Do masy jajecznej wsypać przesianą mąkę i skrobię. Delikatnie wymieszać do przy pomocy szpatułki lub rózgi kuchennej, by składniki się połączyły. Wymieszanie składników szpatułką jest również metodą najbezpieczniejszą, nie należy mieszać przy pomocy miksera.
Tortownicę o średnicy 23 cm wyłożyć papierem do pieczenia (samo dno), nie smarować boków. Delikatnie przełożyć ciasto, wyrównać. Piec w temperaturze 160 – 170ºC przez około 20 – 25 minut lub do tzw. suchego patyczka.
Gorące ciasto wyjąć z piekarnika, z wysokości około 30 – 40 cm upuścić je (w formie) na podłogę, wystudzić w temperaturze pokojowej. Przekroić na 3 blaty.
Uwaga: boki biszkoptu oddzielamy nożykiem od formy dopiero po jego wystudzeniu.
Krem budyniowy:
- 6 żółtek
- 100 g drobnego cukru do wypieków
- 40 g mąki pszennej
- 450 ml mleka
- 1 łyżeczka pasty z wanilii lub nasionka z 1 laski wanilii
- 30 g masła
W większym garnuszku zagotować mleko z ziarenkami wanilii. Doprowadzić do wrzenia i natychmiast odstawić na bok.
Żółtka i cukier umieścić w misie miksera i utrzeć do białości (np. trzepaczkami do białek). Dodać mąkę pszenną i dalej miksować, aż do uzyskania gładkiej pasty. Do pasty dodać 100 ml wrzącego mleka, zmiksować do połączenia.
Zahartowaną pastę jajeczną wlać do reszty zagotowanego mleka, dobrze wymieszać, do połączenia. Postawić na palnik (średnia moc) i zagotować, często mieszając. Od momentu zagotowania gotować około 1 minuty, mieszając, aż budyń zgęstnieje. Zdjąć z palnika i dodać miękkie masło, wymieszać do jego roztopienia. Gotowy krem przykryć folią spożywczą w taki sposób, by dotykała powierzchni kremu, odstawić do wystudzenia (podczas studzenia nie wolno mieszać!). Gotowy krem można przechowywać w lodówce do 3 dni.
Krem śmietankowy:
- 800 ml śmietany kremówki, schłodzonej*
- 2 – 3 łyżki cukru pudru
- ziarenka z 1 laski wanilii lub 1 łyżeczka pasty waniliowej
Przed samym przełożeniem tortu ubić kremówkę z cukrem pudrem i wanilią do otrzymania sztywnego kremu.
Ponadto:
- 450 g masy marcepanowej
- zielony i różowy barwnik spożywczy
- cukier puder do oprószenia
- 200 – 250 g dżemu malinowego
- odrobina ponczu do nasączenia np. 1/3 szklanki (woda wymieszana z sokiem cytryny pół na pół)
Z masy marcepanowej odłożyć małą część i zabarwić na różowo, uformować z niej różyczkę. Pozostałą masę marcepanową zabarwić na zielono i rozwałkować na blacie na wielkość tortu i jego boków, podsypując delikatnie cukrem pudrem.
Wykonanie:
Z biszkoptu wyjąć środkowy blat i zostawić go na przykrycie tortu (jest najbardziej miękki).
Na paterze położyć pierwszy blat biszkoptowy, lekko naponczować. Krem budyniowy przełożyć do rękawa cukierniczego z odciętą końcówką. Wokół krawędzi biszkoptu wyłożyć przy pomocy rękawa cukierniczego budyń, który wewnątrz wypełnić sporą ilością dżemu malinowego (dzięki temu dżem nie będzie wypływał na zewnątrz tortu). Przykryć warstwą bitej śmietany. Na niej ułożyć kolejny blat biszkoptowy i lekko go naponczować. Z rękawa cukierniczego wycisnąć pozostały krem budyniowy i równo go rozsmarować na biszkopcie. Na warstwę kremu budyniowego nałożyć bitą śmietanę, w kształcie kopuły, pozostawiając około 1 cm wolnego miejsca od brzegów tortu. Na kopułę nałożyć odłożoną część biszkoptu (środkową) i delikatnie do niej przycisnąć, by biszkopt dobrze przylegał do bitej śmietany. Cały tort ze wszystkich stron posmarować cienką warstwą bitej śmietany.
Rozwałkowaną masę marcepanową wyłożyć na Prinsesstarta, wygładzić z każdej strony. Na górze zrobić nacięcie i umieścić w nim marcepanową różyczkę. Oprószyć cukrem pudrem. Schłodzić.
Uwaga: masą marcepanową nakładamy na Prinsesstarta w dniu podania.
* Bitą śmietanę można usztywnić żelatyną (dodając 3 łyżeczki żelatyny w proszku na tą ilość śmietany kremówki według instrukcji) lub dodatkiem mascarpone (125 g mascarpone i 675 ml śmietany kremówki), jeśli tort ma być przechowywany dłużej /ja nie usztywniałam/.
Smacznego :-).
Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.
Autorka bloga