Komentarze (310)

Zaraz po prostym chlebie pszennym warto wypróbować prosty chleb razowy. Jest miękki, zwarty, bardzo smaczny. I co najważniejsze – szybki do wykoniania. Polecam!

Składniki na 2 niewielkie bochenki:

  • 225 g mąki pszennej chlebowej
  • 450 g mąki razowej chlebowej
  • 2 łyżeczki soli
  • 1 łyżeczka drobnego cukru do wypieków
  • 2 łyżeczki suchych drożdży (8 g) lub 16 g drożdży świeżych
  • 25 g masła, roztopionego
  • 450 ml ciepłej wody

Do dużej miski przesiać mąkę pszenną, potem razową, sól, cukier, suche drożdże, wymieszać (ze świeżych drożdży najpierw należy zrobić rozczyn). Dodać masło i wodę a następnie wyrobić miękkie, gładkie, elastyczne ciasto. Uformować kulę, umieścić w naczyniu, pod przykryciem (w ciepłym miejscu) do podwojenia objętości.

Po tym czasie ciasto wyjąć z naczynia i krótko wyrobić. Podzielić na dwie części. Dwie keksówki o wymiarach dolnych 20 x 11 cm wysmarować masłem, wysypać otrębami. Przełożyć do nich ciasto, przykryć, zostawić w ciepłym miejscu do podwojenia objętości (około 30 minut). Przed pieczeniem można posmarować jajkiem roztrzepanym z 1 łyżką mleka, obsypać ziarnami (niekoniecznie).

Bochenki piec przez 15 minut w temperaturze 230ºC, potem zmniejszyć temperaturę do 190ºC i piec kolejne 15 – 20 minut. Wyjąć, wystudzić na kratce.

Smacznego :-).

Prosty chleb razowy

Przepis Anne Sheasby z 'The big book of bread’.

Przeglądaj wpisy po składnikach:
Dziękuję za zamieszczenie komentarza.

Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.

Autorka bloga

Opublikowano 310 komentarzy
Szukaj w komentarzach: