Ciasto tradycyjnie podawane podczas Halloween i Dnia Dziękczynienia zarówno w USA jak i w Kanadzie. Kruche ciasto pieczone w głębszym naczyniu żaroodpornym (piekłam w głębszej formie do tarty), wypełnione nadzieniem z pulpy dyniowej, śmietanki i przypraw. Bardzo delikatne, prawie jak pudding, o smaku… który ciężko sobie wyobrazić bez wcześniejszego skosztowania :-). Pumpkin pie jest pieczone często bez wcześniejszego podpiekana spodu, czego nie polecam, biorąc pod uwagę konsystencję nadzienia… Często placek nabiera wyraźnej brązowej barwy przez dodatek brązowego ciemnego cukru i własnoręcznie mielonych przypraw korzennych. Jeśli chcecie uzyskać nadzienie o jaśniejszej barwie, warto użyć białego cukru lub jasnego trzcinowego. Kto się skusi?
Składniki na ciasto kruche:
- 250 g mąki pszennej
- 150 g zimnego masła, pokrojonego na mniejsze kawałki
- duża szczypta soli
- 1 łyżeczka drobnego cukru do wypieków
- 1 jajko
- 1 łyżka zimnego mleka lub wody
Na stolnicę wysypać mąkę, zrobić dołek, w ktorym umieścić masło, sól, cukier i jajko. Dodane składniki zagnieść razem, następnie stopniowo dodawać do nich mąkę, wyrabiając między palcami, jak na kruszonkę. Dodać mleko i zagnieść gładkie ciasto. Uformować z niego kulę, lekko spłaszczyć, owinąć folią i schłodzić w lodówce przez 30 minut (ciasto można również wyrobić w malakserze – szybciej i prościej).
Formę do pumpkin pie (głębszą, żaroodporną) lub głęboką formę do tarty o średnicy 24 cm wysmarować masłem, oprószyć mąką, strzepując jej nadmiar. Schłodzone ciasto rozwałkować na grubość 3 mm i wyłożyć nim formę (część ciasta można odłożyć na dekorację np. listki, jeśli mamy na to ochotę). Ciasto delikatnie oprószyć mąką i na nie wyłożyć papier do pieczenia, następnie na papier wysypać kulki ceramiczne, które obciążą ciasto (może być też fasola, ryż).
Nagrzać piekarnik do 200ºC, wstawić spód i podpiec przez 15 minut. Następnie formę wyjąć z piekarnika, usunąć papier z obciążeniem, wstawić z powrotem do piekarnika, obniżyć temperaturę do 180ºC i piec dodatkowe 5 – 10 minut, do zarumienienia spodu.
Nadzienie dyniowe:
- 2 szklanki puree z dyni
- 1 szklanka śmietany kremówki 36%
- 2 duże jajka
- 1 żółtko
- 1 łyżeczka skrobi ziemniaczanej
- pół szklanki drobnego cukru do wypieków (lub brązowego drobnego cukru)
- szczypta soli
- zmielone przyprawy: 2 łyżeczki cynamonu, 1 łyżeczka imbiru, 1/4 łyżeczki gałki muszkatołowej, 1/4 łyżeczki goździków, 1/4 łyżeczki kardamonu
Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej. Składniki przełożyć do naczynia i wymieszać rózgą kuchenną.
Płynne nadzienie wylać na podpieczony wcześniej spód (spód może być gorący).
Wstawić do piekarnika rozgrzanego do 200ºC i piec przez 10 minut. Następnie temperaturę obniżyć do 180ºC i piec dodatkowe 40 minut. Nadzienie mocno wyrośnie, by po wyjęciu z piekarnika opaść do pierwotnego poziomu. Wyjąć z piekarnika, przestudzić.
Schłodzić w lodówce, najlepiej przez noc.
Podawać z dodatkową ubitą śmietaną kremówką (schłodzoną) z odrobiną cukru pudru.
Smacznego :-).
Źródło przepisu na pâte brisée – ‚Pastry’ Michel Roux.
Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.
Autorka bloga