Komentarze (440)
Puszyste ciasto z truskawkami

Wilgotne i długo utrzymujące świeżość puszyste ciasto z truskawkami. Wysokie i podzielne – pieczone w sporej foremce. Lekkie – pieczone z dodatkiem oleju i dużej ilości mleka. Truskawki w tym cieście smakują cudownie, puszczają sporo soku, który wsiąka w ciasto i czyni je jeszcze bardziej wilgotnym. Do ciasta będziecie potrzebować proste i łatwo dostępne składniki, które pewnie macie w domu, dokupcie jedynie truskawki. Ciasto bardzo nam smakowało :).

Składniki na puszyste ciasto z truskawkami:

  • 4 duże jajka
  • 1 i 1/4 szklanki drobnego cukru do wypieków
  • 1 szklanka (250 ml) oleju np. słonecznikowego lub rzepakowego
  • 1 szklanka (250 ml) mleka
  • 450 g (3 szklanki) mąki pszennej
  • 1 opakowanie cukru wanilinowego (16 g) lub ziarenka z 1 laski wanilii
  • 2 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 500 – 600 g truskawek

Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej.

Jajka (w całości) i oba cukry umieścić w misie miksera i ubić (końcówkami miksera do ubijania piany z białek) na najwyższych obrotach miksera do momentu uzyskania jasnej, puszystej masy, która nawet potroi swoją objętość. Mikserem planetarnym masa jajeczna powinna być ubijana od 7 – 10 minut, mikserem ręcznym od 10 – 15 minut. Masa podnoszona na mieszadle miksera powinna opadać lekko w postaci wstążki na resztę ciasta i pozostawać na jej powierzchni przez kilka dobrych sekund. Wlewać strużką olej, dalej ubijając. Następnie wlewać strużką mleko, dalej ubijając. Bezpośrednio do piany przesiać mąkę pszenną z proszkiem do pieczenia i delikatnie wymieszać z ciastem przy pomocy szpatułki lub rózgi kuchennej.

Ciasto przelać do formy o wymiarach dolnych 33 x 22 cm, wyłożonej wcześniej papierem do pieczenia. Na wierzch wyłożyć truskawki, odszypułkowane i przekrojone na pół, jedna obok drugiej. Piec w temperaturze 170ºC, najlepiej bez termoobiegu, przez około 45 minut lub dłużej, do tzw. suchego patyczka. Wyjąć z piekarnika i wystudzić.

Po wystudzeniu puszyste ciasto z truskawkami można oprószyć cukrem pudrem.

Smacznego!

Puszyste ciasto z truskawkami
Przeglądaj wpisy po składnikach:
Dziękuję za zamieszczenie komentarza.

Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.

Autorka bloga

Opublikowano 440 komentarzy
Szukaj w komentarzach: