Komentarze (56)

Pyzy ziemniaczane

Tak robię je ja, podobnie robi je Mama mojego Męża. Spróbowała moich i pochwaliła ;-). Najważniejsza sprawa w takich pyzach to odpowiedni stosunek ziemniaków ugotowanych do surowych, mączysta odmiana ziemniaków i szybka produkcja ;-), by zamiast jasnych i smacznych pyz ziemniaczanych nie wyszły nam szare, rozgotowane kluchy. Takie pyzy ziemniaczane można zrobić też z nadzieniem mięsnym (wcześniej ugotowanym) lub grzybowym, podawać z cebulką i skwarkami. Ponieważ ‚Moje Wypieki’ to blog słodki, u mnie w klasycznej wersji. 

Podobne w smaku, lecz wymagające mniejszego nakładu pracy są kluski śląskie(z dziurką). Przedstawiłam je kiedyś (dawno, dawno…) na byłym blogu wytrawnym. Przepis na kluski śląskie możecie znaleźć tutaj.

Pyzy ziemniaczane – składniki:

  • 3 kg ziemniaków (mączystych, nie wodnistych)
  • 1 jajko
  • 3 – 4 łyżki mąki ziemniaczanej + odrobina do formowania
  • sól do smaku

1 kg ziemniaków obrać, ugotować (posolone), ostudzić. Można zrobić to dzień wcześniej. Przed samym przygotowaniem pyz ziemniaki zemleć.

2 kg ziemniaków obrać, zetrzeć na tarce o najdrobniejszych otworach, jak na placki ziemniaczane. Starte, surowe ziemniaki mocno odcisnąć przez lnianą szmatkę (najwygodniej przeznaczyć na to osobny, czysty ręcznik kuchenny). Odciśnięty sok zachować, odstawić.

Ugotowane ziemniaki  natychmiast wymieszać z surowymi i odciśniętymi, dodając jajko, mąkę ziemniaczaną i sól. Skrobię, która osiądzie się z soku odcedzonego z ziemniaków również dodać do masy ziemniaczanej. Wszystko dokładnie wymieszać, ciasto nie powinno się mocno kleić.*

Pyzy ziemniaczane

[na zdjęciu – pyzy przed gotowaniem; wyglądają jak małe cytrynowe trufelki, prawda?]

Z masy ziemniaczanej formować kulki dowolnej wielkości (mniejsze szybciej się zagotują). Formując kulki pomagać sobie otaczając je w mące ziemniaczanej (mniej się kleją). Wrzucać na wrzącą i osoloną wodę i gotować  7 – 10 minut od momentu wypłynięcia, dłużej, jeśli pyzy ziemniaczane są większe (najlepiej wyjąć jedną i spróbować).

Wyjmować łyżką cedzakową i ciepłe podawać.

* Wszystko zależy od odmiany ziemniaków, te mączyste zawierają więcej skrobi i dlatego należy mąkę ziemniaczaną (dodatkowe 3 – 4 łyżki w przepisie) dodawać stopniowo i z rozwagą; zbyt wiele skrobi spowoduje, że pyzy ziemniaczane będą zbyt twarde/

I… niech Was nie przerazi ilość ziemniaków użytych do przepisu. Jest to porcja na 4 osoby.

Smacznego :-).

Ważne: ziemniaki mączyste zawierają dużo skrobi, są sypkie po ugotowaniu.

Mączyste odmiany ziemniaków w UK:


Estima, King Edward, Maris Piper, Desiree
Mączyste odmiany ziemniaków w Polsce:
Beryl, Mila, Arkadia, Irga, Anielka, Aster, Barycz, Bryza, Ibis, Karlena, Koral, Kos, Lena, Mila, Salto

Przeglądaj wpisy po składnikach:
Dziękuję za zamieszczenie komentarza.

Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.

Autorka bloga

Opublikowano 56 komentarzy
Szukaj w komentarzach: