Komentarze (69)

Śliwkowa nutella

Przepis na czekoladowe powidła śliwkowe zwane potocznie „śliwkową nutellą” jest stary jak świat jak mój blog, który założyłam ponad 10 lat temu. Podczas gdy ja zamieszczałam pierwsze nieśmiałe przepisy na MW, na forach kulinarnych pojawiła się ta wersja de lux powideł śliwkowych. Cierpiałam, ponieważ już wtedy mieszkając w Walii nie wiedziałam, skąd mam wziąć śliwki węgierki. Każda zdobyta choć mała ilość śliwek była bezcenna, a delektowałam się nimi jak pomarańczami kubańskimi na święta Bożego Narodzenia wiele lat temu. Kiedy do UK weszły polskie sklepy życie stało się prostsze ;-). Teraz śliwki mam na wyciągnięcie ręki, a dodatkowo po przeprowadzce do Anglii trafiłam na prawdziwe zagłębie owocowe w postaci pobliskich sadów i farm owocowych. Tak więc, proszę Państwa, ten słynny przepis na śliwkową nutellę, w końcu na Moich Wypiekach :-).

ps. jeśli zadajecie sobie to pytanie co ja przez te wszystkie lata, nie smakuje jak nutella! to po prostu pyszne czekoladowe powidła śliwkowe 😉

Śliwkowa nutella – składniki na 2 słoiczki o pojemności 220 ml:

  • 1 kg śliwek węgierek
  • 3/4 szklanki cukru (lub wedle smaku)
  • wanilia (ekstrakt lub pasta z wanilii), niekoniecznie
  • 70 g kakao

Śliwki węgierki odpestkować, umieścić w szerszym garnku z grubszym dnem razem z cukrem, wanilią i kakao. Wymieszać, chwilę pogotować, doprowadzić do wrzenia. Jak już owoce puszczą soki a cukier się rozpuści zmiksować przy pomocy blendera. Gotować przez kilka godzin (porcję z 1 kg śliwek przez około 1 godzinę, większą ilość powideł dłużej, do otrzymania odpowiedniej konsystencji), na małej mocy palnika, bez pokrywki, aż woda odparuje na tyle, że powidła będą miały odpowiednią konsystencję. Najkorzystniej gotowanie rozłożyć na 2 dni. Uwaga: koniecznie mieszając od czasu do czasu!

Jak sprawdzić, czy konsystencja powideł jest odpowiednia? Do zamrażarki włożyć talerzyk. Na zamrożony wylać łyżkę gorących powideł. Jeśli zastygnie, a na powierzchni utworzy się skórka, która przy dotyku się pomarszczy – wystarczy już gotowania.

Słoiki wyparzyć (wrzącą wodą lub w piekarniku nagrzanym do 100ºC). Przelać powidła, dobrze zakręcić. Odstawić.

Pasteryzacja:

Spory garnek z szerokim dnem wyłożyć ręcznikami kuchennymi. Włożyć słoiki, jeden obok drugiego, nalać wrzątku do 3/4 wysokości słoików, doprowadzić do wrzenia (temperatura wlewanej wody musi się zgadzać z temperaturą słoików, nie może to być np. zimna woda wlewana na gorące słoiki, by nie pękły). Zmniejszyć moc palnika, przykryć i gotować około 20 minut. Po tym czasie słoiki wyjąć i zostawić do całkowitego wystudzenia. Niektóre osoby dodatkowo odwracają słoiki do góry dnem i owijają kocami, tak zostawiając do wystudzenia na całą noc.

Uwaga: jeśli wrzące powidła były nałożone do wyparzonych słoików i od razu zamknięte, nie ma konieczności pasteryzacji.

Smacznego :-).

Śliwkowa nutella

Śliwkowa nutella

Przeglądaj wpisy po składnikach:
Dziękuję za zamieszczenie komentarza.

Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.

Autorka bloga

Opublikowano 69 komentarzy
Szukaj w komentarzach: