Komentarze (35)

Dżem morelowo - malinowy

Nowy wymiar dżemu z moreli! Dżem morelowo – malinowy to smak lata, który zechcecie zamknąć w słoiczkach :-). Obłędny smak, od którego ciężko się oderwać, a który poznałam wcześniej w crumble morelowo – malinowym. To dżem w kolorze… przecieru pomidorowego; nie będzie trudno ukryć go przed domownikami by wytrzymał dłużej ;-). Zapewniam, że będziecie chcieli schować trochę tylko dla siebie… Warto wykonać na zimę choć kilka słoiczków 'edycji limitowanej’ tego pysznego połączenia.

Składniki na 1,5 – 2 nieduże słoiczki: 

  • 1 kg moreli
  • 200 g malin
  • sok z połowy cytryny
  • 1,5 szklanki cukru
  • pół szklanki wody
  • 1 łyżeczka masła

Morele umyć, odpestkować, przekroić na ósemki. Umieścić w garnku z grubszym dnem razem z malinami, zalać sokiem z cytryny, wodą, zasypać cukrem, umieścić na palniku i doprowadzić do wrzenia. Dodać 1 łyżeczkę masła i gotować przez kilka godzin (około 2 – 3), na małej mocy palnika, bez pokrywki, aż morele zaczną się rozpadać a woda odparuje na tyle, że dżem będzie miał odpowiednią konsystencję. Najkorzystniej gotowanie rozłożyć na 2 dni.

Jak sprawdzić, czy konsystencja dżemu jest odpowiednia? Do zamrażarki włożyć talerzyk. Na zamrożony wylać łyżkę gorącego dżemu. Jeśli zastygnie, a na powierzchni utworzy się skórka, która przy dotyku się pomarszczy – wystarczy już gotowania.

Słoiki wyparzyć (wrzącą wodą lub w piekarniku nagrzanym do 100ºC). Przelać dżem morelowo – malinowy, dobrze zakręcić. Odstawić.

Pasteryzacja:

Spory garnek z szerokim dnem wyłożyć ręcznikami kuchennymi. Włożyć słoiki, jeden obok drugiego, nalać wrzątku do 3/4 wysokości słoików, doprowadzić do wrzenia (temperatura wlewanej wody musi się zgadzać z temperaturą słoików, nie może to być np. zimna woda wlewana na gorące słoiki, by nie pękły). Zmniejszyć moc palnika, przykryć i gotować około 20 minut. Po tym czasie słoiki wyjąć i zostawić do całkowitego wystudzenia. Niektóre osoby dodatkowo odwracają słoiki do góry dnem i owijają kocami, tak zostawiając do wystudzenia na całą noc.

Smacznego :-).

Dżem morelowo - malinowy

Przeglądaj wpisy po składnikach:
Dziękuję za zamieszczenie komentarza.

Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.

Autorka bloga

Opublikowano 35 komentarzy
Szukaj w komentarzach: