Komentarze (105)

Tarte Tatin z solonym karmelem

Francuski klasyk. Odwrócona tarta z jabłkami, w której nadzienie z jabłek zapiekane jest na spodzie, a ciasto stanowi jej wierzch. Dzięki temu ciasto (w tym przypadku francuskie) napusza się, rośnie i nigdy nie jest niedopieczone lub podmoknięte. Podajemy odwracając tartę na paterę, w ten sposób, by nadzienie było na górze. Tarte Tatin z solonym karmelem jest prosta w wykonaniu i przepyszna. Tarta z jabłkami i karmelem powinna zagościć na Waszym stole jeszcze tej jesieni! Bardzo polecam!

Składniki na Tarte Tatin z solonym karmelem:

  • 5 – 6 jabłek (odmiany szarlotkowej)
  • 200 g cukru
  • 50 ml wody
  • 50 g masła
  • pół łyżeczki płatków soli morskiej
  • ok. 375 g ciasta francuskiego (najlepsze na maśle)

Jabłka obrać, przekroić na pół, wydrążyć nasiona.

W patelni żeliwnej* (o średnicy 20 – 23 cm, mierzonej po spodzie) umieścić cukier i wodę. Podgrzewać, na niedużym ogniu do rozpuszczenia się cukru. Kiedy cukier się rozpuści, zwiększyć moc palnika i gotować przez 5 minut lub do momentu, kiedy karmel osiągnie ciemnozłoty kolor (uważając, by go nie przypalić). Zdjąć patelnię z palnika i natychmiast dodać masło, wymieszać (karmel się spieni). Oprószyć płatkami soli morskiej. Na karmel powykładać jabłka, rozcięciami do góry, by wypełniły ściśle patelnię. Pozostałe kawałki jabłek pokroić na kawałki i poukładać między połówkami by wypełniły puste miejsca. Patelnię z powrotem umieścić na palniku, nastawić małą moc i gotować z jabłkami przez 5 minut. Wyłączyć, odstawić do całkowitego wystudzenia jabłek.

Ciasto francuskie rozwałkować (lekko podsypując mąką) na wielkość patelni, przełożyć na ostudzone jabłka. Ostrożnie wepchnąć ciasto pomiędzy krawędź patelni i jabłka. Ciasto naciąć lekko na samym środku.

Piec w temperaturze 210°C przez około 30 minut do złotego koloru i napuszenia się ciasta. Wyjąć z piekarnika, odczekać 5 minut, przyłożyć do patelni paterę i ostrożnie przewrócić na nią ciasto (przed przełożeniem na paterę można z tarty odlać ewentualny sos karmelowy, polać go na końcu na tartę).

* Tartę można także upiec na patelni metalowej (bez drewnianych lub plastikowych elementów) lub w okrągłym naczyniu żaroodpornym.

Smacznego!

Tarte Tatin z solonym karmelem

Tarte Tatin z solonym karmelem

Do upieczenia tarty użyłam patelni żeliwnej. To patelnia dla wielbicieli tradycyjnych metod gotowania i pieczenia. Wymaga specjalnego traktowania i konserwacji, ale w zamian oddaje nam niepowtarzalny smak potraw i będzie służyć przez długie lata…

Tarte tatin udała się wspaniale, a ja mam w planach kolejne smakołyki z wykorzystaniem tej patelni (nie tylko slodkie). Na pewno upiekę w niej chleb. Nagrzane żeliwo bardzo długo utrzymuje i oddaje ciepło – pieczenie na patelni chleba porównałabym do pieczenia chleba na rozgrzanym kamieniu. Dodatkowo, zachowa ładny kształt :).

Moja patelnia jest z pokrywką, można w niej nie tylko piec, ale też gotować i dusić potrawy. Nadaje się do użytkowania na każdej kuchence (również indukcyjnej) i do każdego piekarnika. Pamiętajmy, że do pieczenia w piekarniku wybierajmy patelnie bez drewnianych rączek.

Patelnie z żeliwa są ciężkie, ale też stabilniejsze i zdrowsze. Taka patelnia wystarczy mi na całe życie i jest coraz lepsza z każdym kolejnym użytkowaniem.

Pomyślmy o patelniach i naczyniach Chasseur przygotowując kolejny posiłek dla naszych bliskich. Bardzo polecam.

————————————————

/*wpis zawiera lokowanie produktu/

Źródło przepisu – Delicious magazine.

Przeglądaj wpisy po składnikach:
Dziękuję za zamieszczenie komentarza.

Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.

Autorka bloga

Opublikowano 105 komentarzy
Szukaj w komentarzach: