Komentarze (149)

Włoskie miseczki chlebowe>

Chcielibyście zjeść obiad w miseczce chlebowej? A później zjeść miseczkę? ;-). Do usług! Dziś mój mąż się przysłużył blogowi, pozując do zdjęcia i przygotowując leczo (robi najlepsze!). Ciasto lekko przypomina w smaku te do pizzy, z miękkim środkiem, który należy po upieczeniu wydrążyć (ja sobie suszę na bułkę tartą). Nie przesiąka. Co prawda jadłam w niej gęste leczo, ale wytrzymała 10 minut sesji zdjęciowej i pochłonięcie zawartości miseczki, przy czym cały czas z zewnątrz była sucha. Polecam więc do niej gęstsze potrawy, np. gulasz, potrawkę z kurczaka, itp. Wspaniały pomysł na podanie :-).

Składniki na około 8 miseczek:

  • 2,5 szklanki letniej wody
  • 2 łyżeczki soli
  • 2 łyżki oleju
  • 7 szklanek mąki pszennej
  • 1 łyżka mąki kukurydzianej (żółtej)*
  • 1 białko
  • 1,5 łyżki suchych drożdży (18 g suchych lub 36 g świeżych)

Ponadto:

  • 1 żółtko roztrzepane z 1 łyżką wody do posmarowania

Uwaga: wyjątkowo szklanka o pojemości 235 ml.

Mąkę pszenną wymieszać z suchymi drożdżami (ze świeżymi najpierw zrobić rozczyn). Dodać resztę składników i wyrobić, pod koniec dodając olej. Wyrobić ciasto, odpowiednio długo, by było miękkie i elastyczne. Uformować z niego kulę, włożyć do oprószonej mąką miski, odstawić w ciepłe miejsce, przykryte ręczniczkiem kuchennym, do podwojenia objętości (zajmie to około 1,5 godziny).

Po tym czasie ciasto krótko zagnieść i podzielić na 8 części. Uformować bułki, ułożyć na blaszce w sporych odstępach (nie powinny się zetknąć), oprószyć mąką, przykryć lnianym ręczniczkiem i odstawić do ponownego wyrośnięcia na 30 minut (powinny podwoić objętość).

Przed samym pieczeniem posmarować żółtkiem roztrzepanym z 1 łyżką wody.

Piec w temperaturze 200ºC przez około 15 minut, do złotego koloru. Lekko przestudzić na kratce. Nożem z piłką odciąć górę i wydrążyć. Nałożyć nadzienie i podawać.

Metoda dla maszynistów:

Wszystkie składniki umieścić w maszynie według kolejności: płynne, sypkie, na końcu drożdże. Nastawić program do wyrabiania i wyrastania ciasta ’dough’. Po skończeniu programu (1,5 h), ciasto wyjąć, krótko wyrobić, uformować bułki. Dalej postępować według powyższego przepisu.

* Można pominąć.

Smacznego :-).

Włoskie miseczki chlebowe

Przepis pochodzi z blogu ’My kitchen cafe’.

Przeglądaj wpisy po składnikach:
Dziękuję za zamieszczenie komentarza.

Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.

Autorka bloga

Opublikowano 149 komentarzy
Szukaj w komentarzach: