Ciastka Anzac to słynne owsiano – kokosowe ciasteczka, z domieszką golden syrupu (złocistego syropu). Podczas I Wojny Światowej pieczone przez australijskie matki i żony dla ich chłopców walczących w Australian and New Zealand Army Corps (ANZAC). Dlatego z początku zwane były „ciastkami żołnierzy”. Przepis został tak skonstruowany, by dobrze znosiły daleki transport… Ciastka są bardzo popularne do dzisiaj i po prostu pyszne. Chrupiące w dniu pieczenia, łagodniejące i bardziej miękkie po kilku dniach przechowywania. Idealnie się przechowują w puszkach. Ciastka Anzac doczekały się wielu wariacji, poniżej chyba najbardziej popularny i klasyczny przepis. Wypróbuj je i Ty!
Składniki na 20 – 25 sztuk ciastek:
- 85 g płatków owsianych
- 85 g wiórków kokosowych
- 100 g mąki pszennej
- 70 g drobnego cukru do wypieków
- 100 g masła, roztopionego
- 1 łyżka złocistego syropu (golden syrup) choć można zastąpić płynnym miodem
- 1 łyżeczka sody oczyszczonej
Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej.
Do naczynia wsypać płatki owsiane, wiórki kokosowe, mąkę pszenną i drobny cukier do wypieków, wymieszać. W małym garnuszku roztopić masło, dodać złocisty syrop, wymieszać (nie gotować). Sodę oczyszczoną wymieszać w szklance z 2 łyżkami wrzącej wody, wlać do garnuszka z masłem i syropem, wymieszać. Połączyć zawartość garnuszka z suchymi składnikami i dokładnie wymieszać do połączenia się składników.
Z ciasta uformować kulki wielkości orzecha włoskiego, układać na blaszce wyłożonej uprzednio papierem do pieczenia, spłaszczyć, zachowując odstępy między ciastkami.
Ciastka Anzac piec w temperaturze 180ºC przez około 8 – 10 minut do zarumienienia brzegów i uzyskania ładnego, karmelowego koloru ciastek. Po upieczeniu odczekać chwilę (będą bardzo miękkie), po kilku minutach przenieść je z blachy na metalową kratkę, by wystygły.
Ciastka Anzac można przechowywać przez kilka tygodni w puszce (lub pojemniku spożywczym) w temperaturze pokojowej.
Smacznego!
Źródło przepisu – magazyn Good Food – „101 cakes & bakes”.
Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.
Autorka bloga