Babka, która rozpływa się w ustach i jednocześnie jest lekka jak puch… Babka piaskowa jak puch jest przygotowana wyłącznie na skrobi ziemniaczanej. W ciągu ostatnich dni piekłam ją dwukrotnie – dzieci oszalały na jej punkcie ;). Rzeczywiście jest bardzo smaczna, a mi najbardziej smakowała z lemon curdem. Za nadesłanie rodzinnego przepisu dziękuję Madzi z Northampton (trochę zmniejszyłam tylko ilość cukru i masła). Bardzo polecam!
Wypróbuj także moje inne przepisy na BABKI.
Babka piaskowa jak puch – składniki:
- 5 dużych jajek
- 1 szklanka drobnego cukru do wypieków
- 1 i 3/4 szklanki skrobi ziemniaczanej (lub skrobi kukurydzianej)
- 200 g masła
- 1 czubata łyżeczka proszku do pieczenia (bezglutenowego – jeśli zachodzi taka konieczność)
- otarta skórka z 2 cytryn lub ulubiony ekstrakt lub aromat do ciast
Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej.
Formę o pojemności 2,6 litra wysmarować masłem, oprószyć mąką pszenną, nadmiar mąki strzepać (osoby na diecie bezglutenowej mogą oprószyć formę np. zmielonymi migdałami bez skórki lub mąką bezglutenową).
Jajka (w całości, nie oddzielamy białek od żółtek) i cukier umieścić w misie miksera. Ubijać (końcówkami miksera do ubijania piany z białek) na najwyższych obrotach miksera do momentu uzyskania jasnej, puszystej piany, która nawet potroi swoją objętość. Mikserem planetarnym masa jajeczna powinna być ubijana od 7 – 10 minut, mikserem ręcznym od 10 – 15 minut. Piana podnoszona na mieszadle miksera powinna opadać lekko w postaci wstążki na resztę ciasta i pozostawać na jej powierzchni przez kilka dobrych sekund. Dodać otartą skórkę z cytryn lub ulubiony ekstrakt i ubić. Skrobię ziemniaczaną wymieszać z proszkiem do pieczenia a następnie przesiać bezpośrednio do mieszanki jajecznej. Delikatnie wymieszać szpatułką do połączenia się składników. W międzyczasie masło roztopić w garnuszku, wrzące wlać do ciasta, wymieszać szpatułką tylko do dokładnego połączenia się składników.
Ciasto przelać do przygotowanej wcześniej formy.
Piec w temperaturze 170ºC, najlepiej bez termoobiegu, przez około 50 – 60 minut (pierwsze 30 minut w temperaturze 160ºC), do tzw. suchego patyczka. Wyjąć z piekarnika, po kilku minutach przełożyć na paterę, by babka przestygła. Przed podaniem można oprószyć cukrem pudrem lub polukrować.
Smacznego!
Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.
Autorka bloga