Komentarze (919)

Lemon curd, klasyczny

Klasyczny lemon curd to moje najsmaczniejsze odkrycie po przyjeździe do UK, cieszące się u nas w domu niesłabnącym powodzeniem :-). Osobiście nie przeszkadza mi wyjadanie prosto ze słoiczka, choć często dodaję go do ciast i deserów. Może pamiętacie, jak przygotowałam jego ’odchudzoną’ wersję, bez masła? Tym razem klasycznie. Dodatek masła powoduje, że lemon curd jest aksamitny, delikatny i kremowy. Przygotujcie go już dzisiaj, przyda się do jutrzejszego wypieku :-).

Składniki na lemon curd (1,5 szklanki):

  • 2 duże jajka
  • 2 żółtka
  • 160 g drobnego cukru do wypieków
  • 80 g masła
  • skórka otarta i sok wyciśnięty z 2 cytryn*

Cytryny (najlepiej niewoskowane, ekologiczne) wyszorować szczoteczką, wyparzyć, skórkę otrzeć.

W niedużym garnuszku roztrzepać jajka, żółtka i cukier (np. przy pomocy rózgi kuchennej), do połączenia. Postawić na kuchence, podgrzewać na małej mocy palnika, cały czas mieszając. Praktycznie od razu można dodać masło i sok z cytryny. Mieszać, do zgęstnienia kremu i osiągnięcia punktu wrzenia. Natychmiast zdjąć z palnika by uniknąć zwarzenia się kremu. Jeśli w kremie pojawią się grudki, których nie chcemy – przetrzeć przez sitko. Dodać skórkę z  cytryny i wymieszać.

Przelać do wyparzonego słoiczka, zamknąć, schłodzić przez noc w lodówce.

Lemon  curd można przechowywać w lodówce do 2 tygodni.

* Sok z 1 większej cytryny to około 60 ml czyli do przepisu potrzebujemy około 120 ml soku.

Smacznego :-).

Lemon curd, klasyczny

Źródło inspiracji – taste.com.au

Przeglądaj wpisy po składnikach:
Dziękuję za zamieszczenie komentarza.

Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.

Autorka bloga

Opublikowano 919 komentarzy
Szukaj w komentarzach: